برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مقايسه اي مشخصات بافت نرم اطراف ايمپلنت با دندان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان قدس، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی-درمانی تهران، دانشکده دندانپزشکی، گروه آموزشی پریودنتیکس
 
چکیده: 

زمينه و هدف: شرايط بافت نرم اطراف ايمپلنت براي رسيدن به نتايج دراز مدت موفق از لحاظ سلامت و زيبايي لازم است. هدف از اين مطالعه، ارزيابي مقايسه اي مشخصات بافت نرم اطراف ايمپلنت هاي جايگزين تك دندان با دندان طبيعي Contra lateral بوده است.
روش بررسي: اين مطالعه گذشته نگر در 28 بيمار با دندان و داراي ايمپلنت قدامي تک واحدي انجام شد. در 14 بيمار ايمپلنت به روش دو مرحله اي و در 14 بيمار ايمپلنت به روش يک مرحله اي قرار داده شده بود و حداقل يک سال از قرار گرفتن ايمپلنت ها در فانکشن گذشته بود. در اين بيماران، شاخص هاي عرض بيولوژيک (BW)، پاپيلاي بين دنداني و بين ايمپلنت - دندان (PI) و همچنين ضخامت مخاط (MT) در اطراف ايمپلنت هاي يک مرحله اي و دو مرحله اي و دندان contra-lateral ارزيابي شد و با استفاده از آزمون هاي آماري t-test، Mann-Whitney و Wilcoxon با يکديگر مقايسه شدند.
يافته ها: ميانگين BW در ايمپلنت هاي يک مرحله اي 48/0±42/1 ميلي متر، در ايمپلنت هاي دو مرحله اي 48/0±67/1 ميلي متر و در دندان کنترل 60/0±47/1 ميلي متر بود. ميانگين PI در ايمپلنت هاي يک مرحله اي 52/0±50/2، در دو مرحله اي 55/0±53/2 و در دندان شاهد 47/0±72/2 بود. ميانگين MT در اطراف ايمپلنت يک مرحله اي 48/0±10/3 ميلي متر، در دو مرحله اي 75/0±09/3 ميلي متر و در دندان کنترل 88/0±57/2 ميلي متر بود. از لحاظ شاخص هاي مورد بررسي در اين مطالعه اختلاف معني داري بين ايمپلنت هاي دو مرحله اي و يک مرحله اي با يکديگر و نيز ايمپلنت ها با دندان ها مشاهده نشد.
نتيجه گيري: باتوجه به نتايج اين مطالعه به نظر مي رسد در شرايط استاندارد، شاخص هاي؛ عرض بيولوژيک، پاپيلاي بين دنداني (پاپيلاي بين دندان و ايمپلنت) و ضخامت لثه در اطراف ايمپلنت هاي يک مرحله اي، دو مرحله اي و دندان contra-lateral مشابه باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 250
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی