برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

به کارگيري روش PCR-ELISA با استفاده از ترادف RE در تشخيص کمي توکسوپلاسموز تجربي در مدل موشي (Rattus norvegicus)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده علوم پزشکی، گروه انگل شناسی پزشکی
 
چکیده: 

هدف: توکسوپلاسما ممکن است ايجاد آسيب در جنين و از انگل هاي فرصت طلب در بيماران با ايمني سرکوب شده است. استفاده از روش هاي مولکولي براي تشخيص بيماري حساس تر از روش هاي سرولوژيک است. استفاده از روش PCR-ELISA حساسيت و ويژگي بالا، زمان تشخيص توکسوپلاسموزيس نيز سريع تر است.
در اين 
پژوهش از روش PCR-ELISA با استفاده از قطعهRE DNA ، براي تشخيص توکسوپلاسموزيس به کار رفت. از مزاياي اين روش حساسيت و اختصاصي بودن و در نهايت تشخيص سريع توکسوپلاسموزيس مي باشد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه از روش کمي
PCR-ELISA براي تشخيص توکسوپلاسموزيس در 15 سر رت استفاده شد. بدين منظور PCR-ELISA براي تشخيص سريع توکسوپلاسموزيس راه اندازي شد. در اين روش آغازگرهاي اوليگونوکلئوتيدي براي هدف گيري ژن RE مربوط به تاکي زوئيت به طول 138 جفت باز انتخاب شده و براي تکثير DNA توکسوپلاسما گونده اي، از فرايند PCR و نشاندار کردن همزمان محصول به دست آمده از آن با ديگوکسي ژنين استفاده شد. قطعه نشاندار شده باDIG ، با پروب اوليگونوکلئوتيد بيوتينيله شده اختصاصي دورگه مي شود و سپس به استرپتاودين پوشش دار شده در پليت اضافه مي شود. دورگه DNA-DNA ايجاد شده با اضافه کردن آنتي بادي ضد ديگوکسي ژنين کونژوگه شده با پراکسيداز و با روش کلريمتري قابل شناسايي است.
نتايج: با استفاده از سيستم
PCR-ELISA ، ژن RE توکسوپلاسما گونده اي در مدت 4 ساعت و با حساسيت بالا مورد شناسايي قرار گرفت. در ضمن آزمايش هايي براي بررسي حساسيت روش به کار برده شده، انجام گرفت و منحني استاندارد مربوط به حساسيت روش نيز رسم شد. DNA توکسوپلاسما پس از 4 ساعت قابل شناسايي است و در اين روش عوامل ديگر دخالت ندارند؛ بنابراين فقط اين انگل تکثير و شناسايي مي شود.
نتيجه گيري: کارايي
PCR-ELISA ارزيابي شد و ارزيابي ها نشان داد که از مزيت هاي اين روش سريع، حساس، مطمئن و ساده بودن آن است؛ بنابراين مي توان از آن به عنوان يک روش تشخيصي استفاده کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نوروزی، ر.، و دیلمی اصل، ع.، و فروزنده، م.، و غفاری فر، ف. (1387). به کارگیری روش PCR-ELISA با استفاده از ترادف RE در تشخیص کمی توکسوپلاسموز تجربی در مدل موشی (Rattus norvegicus). پژوهش های آسیب شناسی زیستی (علوم پزشکی مدرس), 11(1-2), 99-107. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=84521Vancouver : کپی

نوروزی رقیه، دیلمی اصل عبدالحسین، فروزنده مهدی، غفاری فر فاطمه. به کارگیری روش PCR-ELISA با استفاده از ترادف RE در تشخیص کمی توکسوپلاسموز تجربی در مدل موشی (Rattus norvegicus). پژوهش های آسیب شناسی زیستی (علوم پزشکی مدرس). 1387 [cited 2021October25];11(1-2):99-107. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=84521IEEE : کپی

نوروزی، ر.، دیلمی اصل، ع.، فروزنده، م.، غفاری فر، ف.، 1387. به کارگیری روش PCR-ELISA با استفاده از ترادف RE در تشخیص کمی توکسوپلاسموز تجربی در مدل موشی (Rattus norvegicus). پژوهش های آسیب شناسی زیستی (علوم پزشکی مدرس), [online] 11(1-2), pp.99-107. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=84521. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 220 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی