برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1387 , دوره  7 , شماره  28 ; از صفحه 37 تا صفحه 46 .
 
عنوان مقاله: 

اثر برگ گياه زيتون (.Olea europaea L) بر افزايش انسولين ترشح شده با واسطه گلوکز از جزاير لانگرهانس جدا شده از پانکراس رت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کیلومتر 55 آزاد راه تهران –قزوین، شهرک تحقیقاتی کاوش، انتهای بلوار کاوش، مجتمع تحقیقاتی جهاددانشگاهی
 
چکیده: 

مقدمه: استفاده سنتي از گياهان دارويي به همراه داروهاي سنتتيک براي درمان ديابت، تحقيقات را به سمت پيدا کردن داروهاي مطمئن تر و سالم تر سوق داده است.
هدف: هدف از تحقيق حاضر مشاهده اثرات عصاره متانولي تام برگ گياه زيتون بر انسولين ترشح شده از جزاير لانگرهانس جدا شده از پانكراس رت ناشي از تحريک با گلوکز در دو غلظت پايه و تحريکي است.
روش بررسي: بعد از جمع آوري گياهان، عصاره متانولي آنها با روش پركولاسيون تهيه و با روش فريز درايينگ به صورت پودر آماده شد. جزاير لانگرهانس طي مراحلي از پانكراس موش راتوس سالم جدا و خالص سازي و در محيط كشت در انكوباتور CO2 نگهداري شدند. ميزان انسولين ترشح شده توسط جزاير در حضور گلوکز پايه (۲.۸mM) و تحريکي (۱۶.۷mM) به همراه غلظت هاي مختلف عصاره گياه ۰.۰۱، ۰.۰۵، ۰.۱، ۱mg/ml با استفاده از کيت ELISA اندازه گيري شد.
نتايج: مطالعه نشان مي دهد که عصاره متانولي برگ زيتون در محيط برون تني در غلظت ۰.۰۵mg/ml باعث افزايش ترشح انسولين از سلول هاي بتا جزاير لانگرهانس پانکراس در حضور غلظت گلوکز پايه شد که نسبت به گروه هايي که غلظت هاي ۰.۰۱، ۰.۱ mg/ml عصاره زيتون همراه با غلظت پايه گلوکز را دريافت کرده بودند و نسبت به گروه کنترل غلظت پايه گلوکز به صورت معني داري افزايش داشت (P<0.05) ولي افزايش ترشح انسولين از سلول هاي بتا جزاير لانگرهانس پانکراس در حضور غلظت گلوکز تحريکي نسبت به گروه هاي ديگر معني دار نبود.
نتيجه گيري: بنابراين احتمالا اين گياه مي تواند مانند گلوکز ترشح انسولين توسط پانکراس را تقويت کند، گرچه بايد مکانيسم هاي ديگر هم براي تعيين دقيق محل اثر بررسي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پورنورمحمدی، ش.، و شریفی فر، ف.، و طالبیان، ا.، و خیاطیان، م.، و رضازاده، ش.، و مصلحی، ا. (1387). اثر برگ گیاه زیتون (.Olea europaea L) بر افزایش انسولین ترشح شده با واسطه گلوکز از جزایر لانگرهانس جدا شده از پانکراس رت. گیاهان دارویی, 7(28), 37-46. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=84100Vancouver : کپی

پورنورمحمدی شیرین، شریفی فر فریبا، طالبیان الهام، خیاطیان محمود، رضازاده شمسعلی، مصلحی امیرحسین. اثر برگ گیاه زیتون (.Olea europaea L) بر افزایش انسولین ترشح شده با واسطه گلوکز از جزایر لانگرهانس جدا شده از پانکراس رت. گیاهان دارویی. 1387 [cited 2021September22];7(28):37-46. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=84100IEEE : کپی

پورنورمحمدی، ش.، شریفی فر، ف.، طالبیان، ا.، خیاطیان، م.، رضازاده، ش.، مصلحی، ا.، 1387. اثر برگ گیاه زیتون (.Olea europaea L) بر افزایش انسولین ترشح شده با واسطه گلوکز از جزایر لانگرهانس جدا شده از پانکراس رت. گیاهان دارویی, [online] 7(28), pp.37-46. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=84100. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 193 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی