برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي يك صد مورد مار گزيدگي در بيمارستان لقمان حكيم از سال 1379 تا 1384

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کمالی بیمارستان لقمان حکیم، بخش عفونی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: مارگزيدگي يكي از فوريت هاي مهم پزشكي است و هر ساله عده زيادي را به مراكز درماني هدايت مي كند. با توجه به اين امر كه مارگزيدگي مي تواند سبب مرگ فوري بيمار گردد، آشنايي دقيق و صحيح با اين موضوع و هم چنين روش هاي درمان آن بسيار ضروري است. اين مطالعه با هدف گزارش يك صد مورد مارگزيدگي درمان شده در بيمارستان لقمان حكيم تهران در فاصله سال هاي 1379 تا 1384 انجام شده است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه يك صد مورد مارگزيدگي مراجعه كننده به بيمارستان لقمان حكيم از نظر علايم باليني، اقدامات درماني شامل درمان آنتي بيوتيكي، آنتي ونوم، تتابولين و اقدامات جراحي و همين طور سن، جنس و شغل با مراجعه به پرونده هاي بيمارستاني مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: در ميان يك صد مورد بررسي شده، تمامي بيماران آنتي ونوم، تتابولين و واكسن كزاز دريافت كرده و همگي تحت درمان آنتي بيوتيكي قرار گرفته بودند. در 9 مورد فاسيوتومي انجام شده بود. در 35 مورد درمان هاي محلي قبل از ارجاع به بيمارستان نظير تيغ زدن و مكيدن ترشحات انجام شده بود. مارگزيدگان اغلب مرد و در نيمي از موارد كشاورز بودند و گزيدگي در بيش از 80% موارد در دست و پا از مچ به پايين رخ داده بود.
نتيجه گيري: با وجود مرگ و مير در مارگزيدگي اقدامات درماني شامل آنتي ونوم، تتابولين، واكسن كزاز مي تواند در بهبود بيماران نقش بسزايي داشته باشد. درمان آنتي‌بيوتيكي و نوع آنتي بيوتيك انتخابي مورد اختلاف نظر است. به كارگيري برخي از شيوه هاي سنتي در درمان مارگزيدگي مردود شناخته شده است و اقدامات پيشگيرانه از مارگزيدگي مورد توجه و تاكيد مي باشند
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 335
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی