3 SID.ir | بررسي اثرات L- کارنيتين بر فعاليت آنزيم مبدل آنژيوتانسين بافتي در موش هاي صحرايي سالم و ديابتي شده با استرپتوزوسين
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي اثرات L- کارنيتين بر فعاليت آنزيم مبدل آنژيوتانسين بافتي در موش هاي صحرايي سالم و ديابتي شده با استرپتوزوسين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، اتوبان همت، جنب بیمارستان میلاد، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشکده پزشکی، دپارتمان فارماکولوژی و مرکز تحقیقات سلولی مولکولی
 
چکیده: 

مقدمه: افزايش فعاليت آنزيم مبدل آنژيوتانسين (ACE) بافتي، يکي از مهمترين علل پرفشاري خون در ديابت طولاني مدت مي باشد. کاهش فعاليت ACE، علاوه بر اثرات مفيد بر فشارخون، تاثيرات مثبت متعدد ديگري را نيز شامل کاهش ضخامت ديواره عروق و هيپرتروفي قلب خواهد داشت. تحقيقات، تاثيرات مثبتي از -L كارنيتين (LC) را بر کاهش پرفشاري نشان داده اند که ممکن است از طريق کاهش فعاليت ACE بافتي باشد. در مطالعه حاضر، اثرات احتمالي LC بر فعاليت ACE در بافت هاي آئورت، قلب، ريه و كليه در موش هاي صحرايي سالم و ديابتي، بررسي گرديد.
روش ها: 40 راس موش صحرايي به چهار گروه كنترل
(C)، كنترل درمان شده (CT)، ديابتي (D) و ديابتي درمان شده (DT) تقسيم شدند. دو گروه C و D آزادانه به آب و غذا دسترسي داشتند و گروه هاي CT و DT، دوز مشخصي از LC را در آب مصرفي به طور روزانه دريافت نمودند. پس از 12 هفته، ميزان فعاليت ACE بافتي با روش HPLC ارزيابي گرديد.
يافته ها: فعاليت
ACE در بافت هاي آئورت، قلب و ريه در گروه D افزايش يافت. درمان با LC در گروه DT، فعاليت ACE در بافت هاي آئورت، قلب، ريه و كليه را به طور معني داري کاهش داد.
نتيجه گيري: دريافت
–L كارنيتين در موش هاي صحرايي ديابتي ممکن است بتواند با كاهش فعاليت ACE بافتي از ايجاد تغييرات ساختاري و عملکردي قلب و عروقي متعاقب ابتلا به ديابت پيشگيري نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 115
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی