برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي و تحليل نسبت «انسان» با «عالم» در فلسفه ملاصدرا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه الهیات دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

در انسان شناسي ملاصدرا، كه به شدت متأثر از عرفان اسلامي است، انسان تنها موجودي است كه داراي ماهيت مشخص و معين نبوده و همواره به سوي فعليت‌ها و امكان‌هاي بي نهايت كه در پيش روي دارد، مفتوح و منكشف است.
ملاصدرا از طريق كشف و شهود و به كمك اصول فلسفه متعاليه به ويژه دو اصل حركت جوهري و اتحاد عاقل و معقول در پي تبيين نسبت انسان با عالم برآمده است. در هستي شناسي ملاصدرا فرض انسان بدون عالم و عالم بدون انسان امري غيرممكن مي‌نمايد. وي معتقد است انسان و مراتب وجودي او متناظر و مطابق با عالم و مراتب وجودي آن است، به گونه‌اي كه احكام هر يك در خصوص ديگري صدق مي‌كند.
نگارنده در اين نوشتار نخست رويكرد خاص ملاصدرا به انسان و به ويژه صفت "انفتاح و گشودگي" آدمي در برابر حقايق عيني و عوالم وجودي و سپس حذف دوگانگي بين انسان و عالم و تبيين ملاصدرا از رابطه ذهن و عين به عنوان ثمره اصلي رويكرد يادشده را مورد نقد و بررسي قرار داده است.

 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بیدهندی، م. (1383). بررسی و تحلیل نسبت «انسان» با «عالم» در فلسفه ملاصدرا. اندیشه دینی, 6(11), 3-16. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8356Vancouver : کپی

بیدهندی محمد. بررسی و تحلیل نسبت «انسان» با «عالم» در فلسفه ملاصدرا. اندیشه دینی. 1383 [cited 2021October20];6(11):3-16. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8356IEEE : کپی

بیدهندی، م.، 1383. بررسی و تحلیل نسبت «انسان» با «عالم» در فلسفه ملاصدرا. اندیشه دینی, [online] 6(11), pp.3-16. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8356. 

 
بازدید یکساله 392 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی