برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1387 , دوره  6 , شماره  1 ; از صفحه 57 تا صفحه 62 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير عصاره الکلي گياه گلدر بر پلاسموديوم برگئي در موش سفيد آزمايشگاهي (سوري) در مقايسه با کلروکين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه انگل شناسی و قارچ شناسی پزشکی، دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقات بهداشتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با توجه به اهميت بالقوه داروهاي گياهي بومي که بتواند تاثير قابل قبولي بر روي انگل هاي مالاريا داشته باشند، اثر الکلي عصاره گل در بر روي پلاسموديوم برگني به طور تجربي در موش سفيد کوچک آزمايشگاهي مورد بررسي قرار گرفت و با اثر کلروکين مقايسه شد.
روش کار: در اين مطالعه تعداد 80 عدد موش به 8 گروه 10 تايي تقسيم شدند، که 7 گروه از آن با پلاسموديوم برگيي آلوده گرديدند و با عصاره الکلي گل در و کلروکين با روش
Rane test تحت درمان قرار گرفتند. در اين روش پس از مشاهده انگل در خون محيطي موشهاي آلوده شده، به جز گروههاي شاهد و دريافت کننده پلاسبو (دارونما)، با غلظت هاي 20، 100، 300 و 450 ميلي گرم بر کيلوگرم وزن بدن از عصاره و غلظت 20mg/kg کلروکين تحت درمان قرار گرفتند. موثرترين غلظت در بين غلظت هاي مورد استفاده مشخص گرديد. درمان به صورت زير جلدي و در هر مرحله تا 4 روز ادامه داشت. ميزان پارازتيمي در روزهاي چهار و هفت نسبت به ميزان پارازيتيم روز قبل از درمان تعيين شده تا ميزان کاهش پارازيتيم در گروههاي درمان شده با عصاره با گروههاي شاهد و دريافت کننده دارونما مشخص شود. گروه 8 در اين مطالعه بدون هيچگونه تزريقي از انگل و دارو بوده، صرفا جهت کنترل مرگ و مير تصادفي موشها در حيوانخانه نگهداري مي شد.
نتايج: آناليز داده هاي خام با استفاده از نرم افزار
SPSS و آزمون T-test انجام گرديده و موثرترين غلظت در بين غلظت هاي مورد استفاده مشخص شد. بررسي نشان ميدهد غلظت 450mg/kg از عصاره گياهي به نحو معني داري باعث کاهش ميزان پارازيتمي در موشهاي آلوده شده است (p<0.05). تاثير کلروکين بر انگلهاي تحت مطالعه قاطع و بيشتر از غلظت هاي متفاوت الکلي گل در بود.
نتيجه گيري: مطالعه نشان مي دهد تاثير عصاره الکلي گل در بر روي پلاسموديوم برگئي مورد توجه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 110
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی