برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بقاي کوتاه مدت بيماران مبتلا به سرطان هاي دستگاه گوارش فوقاني در روستاهاي استان گلستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گرگان، بلوار پنجم آذر، کوچه آذر چهارم، پلی کلینیک شهیدنبوی، طبقه سوم، مرکز تحقیقات گوارش و کبد گلستان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سرطان دستگاه گوارش فوقاني (مري و معده) معمولا در مراحل انتهايي تشخيص داده شده و پيش آگهي آنها در زمان تشخيص بسيار بد مي باشد. به دليل بالا بودن ميزان بروز اين سرطان در استان گلستان، اين مطالعه به منظور بررسي بقاي کوتاه مدت (6 و 12 ماهه) بيماران مبتلا به سرطان هاي دستگاه گوارش فوقاني در روستاهاي استان گلستان انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه توصيفي تحليلي، اطلاعات 121 نفر از ساکنين مناطق روستايي که سرطان مري و معده آنان بر اساس گزارش آسيب شناسي از فروردين 1382 لغايت شهريور 1383 تشخيص داده شده بود، جمع آوري گرديد. پس از مصاحبه حضوري با بيماران يا بستگان آنها، 108 پرسشنامه تکميل شده در خصوص زمان تشخيص بيماري، عوامل اجتماعي - فردي و باليني - آسيب شناسي مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت. ميانه بقاي بيماران سرطان مري و معده برحسب جنس و گروه هاي سني با استفاده از روش آماري کاپلان مير با يکديگر مقايسه شد.
يافته ها: نسبت مرد به زن در بيماران مبتلا به سرطان معده
3.8 به 1 و در سرطان مري 1.2 به 1 بود. بقاي شش ماهه و يک ساله در بيماران سرطان مري به ترتيب 54.76 درصد و 26.2 درصد بود. در بيماران مبتلا به سرطان معده بقاي شش ماهه 66.6 درصد و بقاي يک ساله 37.5 درصد بود. در آناليز آماري اختلاف ميانه بقاي بيماران سرطان مري و معده برحسب گروه هاي سني و جنس از نظر آماري معنادار نبود.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد که علي رغم بالا بودن ميزان بروز و شيوع سرطان هاي گوارش فوقاني در اين منطقه هنوز پيش آگهي بيماران مبتلا درحد بسيار پایيني بوده و نيازمند مداخله و بازنگري در روش هاي تشخيصي و درماني بيماران مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 229
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی