برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر 1387 , دوره  66 , شماره  9 ; از صفحه 682 تا صفحه 687 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان روي سرم در مبتلايان به ديابت بارداري: يك مطالعه مقايسه اي در بيمارستان ميرزا كوچك خان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کریم خان، خیابان استاد نجات الهی، بیمارستان میرزا کوچک خان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: نشان داده شده که ميزان روي سرم در خانم هاي حامله مبتلا به ديابت بارداري پايين تر از حامله هاي نرمال است. هدف اين مطالعه بررسي ميزان روي سرم در حامله هاي ديابتيک و غير ديابتيک و همچنين تاثير تجويز مکمل روي در GDM مي باشد.
روش بررسي: در اين مطالعه در مرحله اول 70 نفر از حامله هاي 24 الي 28 هفته مراجعه کننده به درمانگاه پره ناتال بيمارستان ميرزا کوچک خان بررسي شدند و به دو گروه 35 نفره (حامله هاي نرمال و مبتلايان به ديابت بارداري) تقسيم شدند و ميزان روي سرم آنها مقايسه شد و در مرحله دوم حامله هاي ديابتيک تحت درمان با انسولين به دو گروه تقسيم شده و به يک گروه مکمل روي تجويز شد و وزن نوزاد و ميزان انسولين آنها مقايسه شد.
يافته ها: در گروه مبتلا به ديابت حاملگي ميانگين ميزان روي سرم پايين تر از حامله اي نرمال بود (83/94 در برابر 49/103 با (0001/۰>p) و پس از تجويز مکمل روي به حامله هاي ديابتيک تحت درمان با انسولين ميانگين وزن نوزاد آنها در برابر گروهي که مکمل نگرفته اند پايين تر بود (3849 گرم در برابر 4136 گرم) با (0001/۰>p) و ماکروزومي در آنها نيز کمتر بود (20% در برابر 33/53%) با (015/۰=p) همچنين ميانگين ميزان نياز به افزايش انسولين پس از دريافت مکمل روي پايين تر بود (4/8 واحد در برابر 53/13 واحد) با (0001/۰>p).
نتيجه گيري: ميزان روي سرم در حامله هاي مبتلا به ديابت بارداري به ميزان معني داري کاهش مي يابد و تجويز مکمل روي به مبتلايان ديابت بارداري مي تواند از ماکروزومي جنين جلوگيري کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 80
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی