برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اختلال عملكرد جنسي زوجين و برخي عوامل مرتبط با آن در دوران بارداري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بیمارستان قمر بنی هاشم، خوی، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: بارداري يكي از حساس ترين دوره هاي زندگي زنان است و روابط جنسي و زناشويي زوجين در اثر تغييرات فيزيكي و روانشناختي متعدد اين دوره دستخوش تغيير مي شود؛ لذا توجه ناكافي به امور جنسي در دوران بارداري مي تواند باعث بروز اختلال در عملكرد جنسي هر يك از زوجين شود. اين پژوهش با هدف تعيين اختلال عملكرد جنسي و برخي عوامل مرتبط با آن در زنان باردار و همسران آنها انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه از نوع توصيفي ـ تحليلي اختلال عملكرد جنسي و عوامل مرتبط با آن در 350 زوج در دوران بارداري مورد بررسي قرار گرفت. زوجين شركت كننده در اين مطالعه به روش نمونه گيري طبقه بندي شده انتخاب شدند. گردآوري داده ها با استفاده از پرسشنامه اي مشتمل بر سه بخش مشخصات فردي ـ اجتماعي، نگرش واحدهاي مورد پژوهش نسبت به فعاليت جنسي در دوران بارداري و پرسشنامه تجارب جنسي آريزوناي مربوط به زن و مرد انجام گرفت. از آزمون مجذور كاي و مدل رگرسيون لجستيك براي تحليل داده ها استفاده و مقادير p كمتر از 05/0 معني دار در نظر گرفته شد.
نتايج: در اين مطالعه 5/12% از زوجين در سه ماهه اول، 3/11% در سه ماهه دوم و 21% در سه ماهه سوم بارداري اختلال عملكرد جنسي داشتند. در سه ماهه اول، دوم و سوم بارداري اختلال ميل جنسي در زنان و عدم رضايتمندي جنسي و نيز عدم رسيدن به ارگاسم شايعترين اختلال عملكرد جنسي در مردان بود. در سه ماهه سوم بارداري بين اختلال عملكرد جنسي مردان با ترس از صدمه به جنين (۰۰۹.=p) و احساس گناه (p<۰.۰۰۱) ارتباط آماري وجود داشت. از طرف ديگر ترس از صدمه به جنين ناشي از فعاليت جنسي (۱.۵=OR)، احساس كاهش جذابيت جنسي (۱.۴۳=OR)، عدم رضايت از درآمد خانوادگي (۲.۶۷=OR)، ناخواسته بودن بارداري (۴.۰۵=OR) و سطح تحصيلات پايين (۲.۴۹=OR) با اختلال جنسي در زنان ارتباط معني دار داشت.
نتيجه گيري: با توجه به اينكه آگاهي، عقايد و نگرش در مورد فعاليت جنسي در بارداري، عملكرد جنسي زوجين را تحت تاثير قرار مي دهد ارايه آموزش و مشاوره هاي لازم در اين زمينه توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بایرامی، ر.، و ستارزاده، ن.، و رنجبرکوچکسرایی، ف.، و پزشکی‌، م. (1387). اختلال عملکرد جنسی زوجین و برخی عوامل مرتبط با آن در دوران بارداری. باروری و ناباروری (JOURNAL OF REPRODUCTION AND INFERTILITY), 9(3 (مسلسل 36)), 271-282. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=82588Vancouver : کپی

بایرامی رقیه، ستارزاده نیلوفر، رنجبرکوچکسرایی فاطمه، پزشکی‌ محمدزکریا. اختلال عملکرد جنسی زوجین و برخی عوامل مرتبط با آن در دوران بارداری. باروری و ناباروری (JOURNAL OF REPRODUCTION AND INFERTILITY). 1387 [cited 2021September20];9(3 (مسلسل 36)):271-282. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=82588IEEE : کپی

بایرامی، ر.، ستارزاده، ن.، رنجبرکوچکسرایی، ف.، پزشکی‌، م.، 1387. اختلال عملکرد جنسی زوجین و برخی عوامل مرتبط با آن در دوران بارداری. باروری و ناباروری (JOURNAL OF REPRODUCTION AND INFERTILITY), [online] 9(3 (مسلسل 36)), pp.271-282. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=82588. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 438 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی