برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1387 , دوره  10 , شماره  3 ; از صفحه 29 تا صفحه 36 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير هيپرگليسمي و هيپوآلبومينمي در بيماران بستري در واحد مراقبت هاي ويژه روي مدت و نياز به تنفس مکانيکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، خیابان صفه، مرکز پزشکی الزهرا (س)، گروه بیهوشی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: چندين فاكتور فيزيولوژيكي علاوه بر معيارهاي مكانيكي ريوي، بر روي جدا سازي بيماران بستري در واحد مراقبت هاي ويژه از دستگاه ونتيلاتور موثر است. هيپرگليسمي باعث افزايش بيشتري در نياز به ونتيلاتور مي شود و به طور بارزي روزهاي اتصال به دستگاه را افزايش مي دهد. هدف از اين مطالعه بررسي تاثير هيپوآلبومينمي يا هيپرگليسمي در پيش بيني نياز به ونتيلاتور و جداسازي از ونتيلاتور در واحد مراقبت هاي ويژه بوده است.
روش بررسي: اين مطالعه توصيفي – تحليلي بر روي 600 بيمار بالاي 16 سال در افرادي كه بمدت بيش از 3 روز در واحد مراقبت هاي ويژه مركز پزشكي الزهرا (س) اصفهان بستري شده بودند انجام شد. پارامترهاي آلبومين سرمي، قند خون، نياز به ونتيلاتور، مدت اتصال به ونتيلاتور بالانس مايعات و ضريب اپاچي سه
(Acute –physiology and chronic health evaluation= APACHE-3)  بيماران ثبت و داده ها با استفاده از آزمونهاي آماري تي استيودنت، کاي دو، رگرسيون کاکس، رگرسيون لوجستيک يک طرفه، آناليز رگرسيون Multilinear و آناليز رگرسيون لوجستيکي مولتيپل تجزيه و تحليل شد.
يافته ها: در بدو ورود ميانگين غلظت قند سرمي
9.3±0.2 mmol/L و آلبومين سرمي 30.2±0.02 g/l بود. در بيماران فوت شده غلظت آلبومين سرمي بطور معني دار كمتر و غلظت قند سرمي بطور معني دار نسبت به افراد زنده بالاتر بود (p<0.001)، ولي غلظت آلبومين سرمي (p>0.05, r=0.05) و قند خون (p>0.05, r=0.05) حين بستري در واحد مراقبت هاي ويژه نتوانست پيش بيني كننده مدت زمان اتصال به ونتيلاتور باشد. بيماران با غلظت آلبومين سرمي كمتر از 30.3 نسبت به افراد با آلبومين سرمي نرمال با افزايش نياز به ونتيلاتور در حد 0.1-0.2 برابر روبرو شدند. CI%95=1.06-1.31 و (OR=1.2 خطر نياز به ونتيلاتور با قند خون بالاي 200 mg/dl افزايش نيافت.
نتيجه گيري: بر اساس يافته هاي اين مطالعه آلبومين و قند خون مي تواند اندكس هايي از وضعيت متابوليكي بيماران باشد كه در تعيين نياز به ونتيلاتور و جداسازي از آن در دوره هاي طولاني مدت تنفس مكانيكي اهميت دارد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 103
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی