برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1387 , دوره  26 , شماره  90 ; از صفحه 267 تا صفحه 272 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي سطح سرمي منگنز در مبتلايان به سرطان مثانه در مقايسه با گروه شاهد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شرکت تحقیقاتی حکیمان شرق، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: يکي از مهمترين عناصر کمياب در بدن انسان منگنز مي باشد. اين عنصر نقش مهمي در دفاع آنتي اکسيداني بدن داشته، به عنوان کوفاکتور براي بسياري از آنزيمهاي بدن عمل مي کند. در مطالعات مختلف کمبود منگنز به عنوان يک تراتوژن تلقي شده و ارتباط کمبود آن با ابتلا به برخي سرطانها به طور محدود مورد بررسي قرار گرفته است. مطالعه حاضر به بررسي سطح سرمي منگنز در افراد مبتلا به سرطان مثانه در مقايسه با افراد سالم مي پردازد.
روش ها: طي يک مطالعه مورد-شاهدي، تعداد 51 نفر بيمار مبتلا به سرطان مثانه و 58 نفر گروه شاهد به روش آسان انتخاب شدند. پس از اخذ رضايتنامه کتبي از افراد مورد آزمون، نمونه هاي خون (پس از 8 ساعت ناشتايي) گرفته و سطح سرمي منگنز در آنها اندازه گيري شد. در نهايت داده ها با استفاده از آزمون آماريt-test  بين دو گروه مورد مقايسه قرار گرفت
یافته ها: ميانگين غلظت سرمي منگنز در افراد مبتلا به سرطان مثانه معادل 1.3±0.39mg/L و در افراد گروه شاهد معادل 1.87±0.84mg/L بود که تفاوت آماري معني داري بین گروه شاهد و مورد وجود داشت (p<0.001).
نتيجه گيري: بر اساس نتايج مطالعه حاضر غلظت پلاسمايي منگنز کاهش معني داري در مبتلا به سرطان مثانه در مقايسه با گروه شاهد داشته است که نتيجه حاضر مشابه با نتايج به دست آمده از بررسي منگنز در ساير انواع سرطان هاست. بر اين اساس و با در نظر گرفتن غلظت اين عنصر در سبزيجات و ميوه هاي تازه، مصرف اين مواد به ويژه در افرادي که در معرض خطر بالاي ابتلا به سرطان مثانه قرار داردند، توصيه مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 99
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی