برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مروري بر اهميت و اثرات روزه داري ماه مبارک رمضان در بيماران ديابتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی پزشکی اجتماعی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: اهداف مذهبي روزه، در جهت ارتقا سطح سلامت جسمي، رواني، اجتماعي و معنوي است. با اين حال، انصراف از روزه گيري در برخي بيماران، به دليل شرايط فيزيولوژيك پيشنهاد گرديده است. اين مطالعه، اثرات روزه داري را بر کنترل متابوليکي بيماران ديابتي، مورد بررسي قرار داده است.
مواد و روش ها: در اين بررسي مروري، با استفاده از پايگاه هاي اينترنتي و موتورهاي جستجوگر و با بهره گيري از واژه کليدهاي: روزه، ماه رمضان، ديابت شيرين و فاکتورهاي بيوشيميايي، سعي شده نتايج مقالات مرتبط با اثرات روزه داري ماه مبارک رمضان در بيماران ديابتي، مورد ارزيابي قرار گيرند
.
يافته ها: در مرور بر مقالات بازيافت شده، نوعي تناقض در نتايج، مشهود بود به گونه اي که در برخي از اين مطالعات، روزه باعث کاهش بعضي فاکتورها، از جمله
 HDLکلسترول شده بود. در بيشتر مطالعات، سطح کلسترول، تري گليسريد وLDL  کلسترول، افزايش يافته و روزه داري، بروز هيپوگليسمي را نسبت به ساير ماه ها، بيشتر نموده بود درحالي که در مطالعات ديگر، روزه بر ميزان قند، C پپتيد، انسولين، تري گليسريد، هموگلوبين گليکوزيله، فروکتوز آمين، فشار خون و وزن، تاثيري نداشت.
نتيجه گيري: با استناد به مطالعات موجود، بيماران مبتلا به ديابت نوع يک با کنترل ضعيف، سابقه کتواسيدوز، زنان باردار ديابتي، بيماران ديابت نوع دو با عفونت همراه و يا با بيماري کليوي ثابت شده، و بيماران ديابتي مسن با مشکلات هوشياري، از روزه گرفتن معاف مي شوند. در ديگر بيماران ديابتي نوع دو که تمايل به روزه گرفتن دارند، ارزيابي هاي قبل از ماه رمضان، آموزش نوع و چگونگي رژيم غذايي و دارويي، نحوه فعاليت فيزيکي و پايش قند خون، اجباري خواهد بود، هر چند که انجام تحقيقات بيشتري در سطح ملي و بين المللي پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 263
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی