برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بازخواني فلسفه سياسي سقراط تاريخي/ افلاطوني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم سیاسی، دانشگاه علم و هنر
 
چکیده: 

تمايز سقراط تاريخي و سقراط افلاطوني را مي توان مساله و موضوعي در تاريخ فلسفه سياسي دانست؛ که در عين ناباوري تنها در حاشيه اين ادبيات به آن پرداخته شده است. اما در اين مقاله اين مساله ـ موضوع به مرکز بحث آورده شده است. مساله مقاله اين است که فلسفه سياسي سقراط و افلاطون در يک نسبت سنجي ژرف، واگرايي (سقراط تاريخي و افلاطون حقيقي) و هم گرايي (سقراط افلاطوني و افلاطون سقراطي) دارند.
نقطه عزيمت اين مساله نيز اين است که با بازخواني و بازکاوي متن هاي گفتاري و نوشتاري سقراط و افلاطون مي توان جا پاي اين واگرايي و هم گرايي را در لوگو(ها) و ديالوگ (هاي) سقراط و افلاطون پي گيري کرد. بنابر اين نشانه شناسي لوگو ـ ديالوگ سقراط تاريخي و افلاطوني و لوگو ـ ديالوگ افلاطون سقراطي و حقيقي دو فلسفه سياسي کلاسيک بنياني را كشف خواهد كرد. اين مقاله تلاشي براي تثبيت اين مدعيات و مفروضات با بهره گيري از تحليل هاي هرمنوتيکي و نشانه شناختي (متن، زمينه و مولف محور) است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نجاتی حسینی، س. (1385). بازخوانی فلسفه سیاسی سقراط تاریخی/ افلاطونی. پژوهش سیاست نظری (پژوهش علوم سیاسی), 2(2), 69-91. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=82037Vancouver : کپی

نجاتی حسینی سیدمحمود. بازخوانی فلسفه سیاسی سقراط تاریخی/ افلاطونی. پژوهش سیاست نظری (پژوهش علوم سیاسی). 1385 [cited 2021June14];2(2):69-91. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=82037IEEE : کپی

نجاتی حسینی، س.، 1385. بازخوانی فلسفه سیاسی سقراط تاریخی/ افلاطونی. پژوهش سیاست نظری (پژوهش علوم سیاسی), [online] 2(2), pp.69-91. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=82037. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 159 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی