برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقش استروژن در پيشگيري از اعتياد به مورفين در موش صحرايي ماده اوارکتومي شده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشکده پزشکی، بخش فیزیولوژی
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: تحقيقات اخير بيانگر تفاوت هايي در جنبه هاي مختلف سوء مصرف مواد در بين دو جنس مي باشد که اين تفاوت مي تواند به دلايل مختلف از جمله عوامل فرهنگي- اجتماعي يا هورموني باشد. از آنجايي که استروژن هورموني است که در رهايش دوپامين در مغز نقش داشته و از طرف ديگر دوپامين از جمله نوروترانسميترهاي مهم درگير در اعتياد به مورفين مي باشد، لذا هدف از اين تحقيق تعيين نقش استروژن در پيشگيري از اعتياد به مورفين در موش صحرايي ماده اوارکتومي شده است.
مواد و روش ها: اين مطالعه يک پژوهش تجربي مي باشد که در آزمايشگاه فيزيولو‍ژي دانشگاه علوم پزشکي يزد در سال 1386 انجام گرفته است. در اين تحقيق از 14 سر موش بزرگ آزمايشگاهي با ميانگين وزني 200 تا 250 گرم از نژاد ويستار استفاده گرديد. موش ها به دو گروه کنترل (گروهي که در طول آزمايش همره با آب مصرفي مورفين دريافت مي کردند) و آزمون ( گروهي که قبل از دريافت آب و مورفين به آنها استراديول تزريق مي شد) تقسيم شده و آزمايش هاي رفتاري جهت سنجش ميزان وابستگي (ارزيابي علايم سندرم ترک متعاقب تزريق نالوکسان) و تمايل به مصرف مورفين (با سنجش خود مصرفي) انجام شد. داده هاي جمع آوري شده با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون آماري تي آناليز گرديد.
يافته ها: نتايج نشان داد که تزريق استروژن قبل ازمصرف مورفين در گروه مورد اگر چه توانسته است در مقايسه با گروه کنترل وابستگي فيزيکي به مورفين را به طور معني داري کاهش دهد، ولي تاثيري در کاهش ميزان تمايل نداشته است.
نتيجه گيري: بر اساس نتايج تحقيق حدس زده مي شود که استروژن از طريق مکانيزم مرکزي و تاثير بر سيستم دوپامينرژيک مغزي اثر خود را در کاهش وابستگي به مورفين اعمال مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رفعتی، ع.، و دشتی رحمت آبادی، م. (1387). نقش استروژن در پیشگیری از اعتیاد به مورفین در موش صحرایی ماده اوارکتومی شده. ارمغان دانش, 13(1 (پی در پی 49)), 55-63. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=81941Vancouver : کپی

رفعتی علی، دشتی رحمت آبادی محمدحسین. نقش استروژن در پیشگیری از اعتیاد به مورفین در موش صحرایی ماده اوارکتومی شده. ارمغان دانش. 1387 [cited 2021July24];13(1 (پی در پی 49)):55-63. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=81941IEEE : کپی

رفعتی، ع.، دشتی رحمت آبادی، م.، 1387. نقش استروژن در پیشگیری از اعتیاد به مورفین در موش صحرایی ماده اوارکتومی شده. ارمغان دانش, [online] 13(1 (پی در پی 49)), pp.55-63. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=81941. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 101 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی