برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1387 , دوره  16 , شماره  1 ; از صفحه 60 تا صفحه 65 .
 
عنوان مقاله: 

ترميم ديفکت هاي بافت نرم ساق با فلپ جزيره اي سورال با جريان خون معکوس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی ترمیمی و پلاستیک، دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، بیمارستان شهید صدوقی یزد، بخش جراحی ترمیمی و پلاستیک
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ترميم ديفکت هاي ثلث تحتاني ساق و اطراف پاشنه از معضلات جراحي ترميمي مي باشد. گرچه هنوز در کتب مرجع استفاده از فلپ هاي آزاد (Free Flap) در اين بيماران به عنوان روش استاندارد معرفي مي شود ولي به دليل مشکلات خاص خود، تمايل جراحان به استفاده از فلپ جزيره اي سورال با جريان خون معکوس [Reverse Island Sural Flap (RISF)] روزبه روز بيشتر مي شود. در اين مطالعه ما نتايج حاصل از فلپ فوق را در 20 بيمار بررسي نموده ايم.
مواد و روش ها: از سال 1383 تا 1386 تعداد 20 بيمار (18 مذکر و 2 مونث) با ميانگين سني 36 سال در بيمارستان هاي حضرت فاطمه (س) تهران و شهيد صدوقي يزد تحت عمل جراحي با فلپ
RISE قرار گرفتند. بيماران طي 6 ماه پس از عمل پيگيري شدند و نتايج حاصل از عمل جراحي بررسي شد. پس از اندازه گيري ديفکت، فلپ بر پايه عصب سورال و شريان مربوطه طراحي و پس از جداسازي، فلپ 180 درجه روي پايه خود چرخيده و در محل ديفکت قرار گرفته است. پايه فلپ در 2 بيمار از تونل زير جلدي و در 18 بيمار از روي پوست عبور داده شده و روي پايه فلپ گرافت پوستي گذاشته شده است. محل دهنده فلپ در 18 بيمار با گرافت پوستي و در 2 بيمار به صورت اوليه ترميم شده است. پايه فلپ پس از 2 ماه، در 18 بيمار که پايه فلپ از روي پوست رد شده بود با بي حسي موضعي قطع گرديد.
يافته ها: بهبودي در تمامي بيماران کامل بوده است. عوارض شامل احتقان وريدي در 16 بيمار، نکروز سطحي و پارشيال در 2 بيمار و خونريزي از لبه فلپ در 1 بيمار بوده است که هيچ کدام از عوارض فوق نياز به مداخله جراحي نداشتند.
نتيجه گيري: استفاده از
RISE به دليل نتايج باليني خوب، عدم نياز به محل دهنده دور دست، سرعت و سهولت انجام آن، مي تواند به عنوان جايگزين مناسب در بيماران با ديفکت هاي ديستال ساق و اطراف پاشنه مطرح گردد. عوارض ايجاد شده اندک مي باشد. انجام مرحله دوم عمل (قطع پايه فلپ) به صورت سرپايي و بدون ايجاد محدوديت براي بيمار قابل انجام است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جلیلی منش، م.، و فاطمی، م.، و اکبری، ح.، و هادیان جزی، م.، و تقویه، ع.، و شیریزدی، س. (1387). ترمیم دیفکت های بافت نرم ساق با فلپ جزیره ای سورال با جریان خون معکوس. نشریه جراحی ایران, 16(1), 60-65. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=81608Vancouver : کپی

جلیلی منش محمد، فاطمی محمدجواد، اکبری حسین، هادیان جزی محمدرضا، تقویه عباس، شیریزدی سیدمصطفی. ترمیم دیفکت های بافت نرم ساق با فلپ جزیره ای سورال با جریان خون معکوس. نشریه جراحی ایران. 1387 [cited 2021July28];16(1):60-65. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=81608IEEE : کپی

جلیلی منش، م.، فاطمی، م.، اکبری، ح.، هادیان جزی، م.، تقویه، ع.، شیریزدی، س.، 1387. ترمیم دیفکت های بافت نرم ساق با فلپ جزیره ای سورال با جریان خون معکوس. نشریه جراحی ایران, [online] 16(1), pp.60-65. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=81608. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 416 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی