برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فراواني پاپيلوما ويروس انساني در زنان مبتلا به کانسر سرويکس با روش PCR

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، اوین، خیابان تابناک، جنب بیمارستان آیت الله طالقانی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: سرطان سرويکس دومين سرطان شايع در ميان زنان، در سراسر جهان بوده و همچنين رتبه دوم مرگ و مير در ميان سرطان ها، به خصوص در سنين بين 65-25 سال، دارد. براي ايجاد سرطان سرويکس يک سري تغييرات سلولي لازم است تا يک ديسپلازي به کاريسنوماي مهاجم تبديل شود و از آن جايي که (Human Papilloma virus) HPV ژنيتال داراي انکوژن هاي E6) و (E9 لازم براي ايجاد اين تغييرات در اپيليوم سرويکس مي باشد، امروزه HPV به عنوان مهم ترین و اصلی ترین ریسک فاکتور ایجاد سرطان سرویکس شناخته شده است. اعتقاد بر این است که HPV در صورت همراهي با ساير ريسک فاکتورها مثل استعمال دخانيات، مصرف داروهاي ضد بارداري، ضعف سيستم ايمني و غيره منجر به افزايش ميزان پيشرفت و گسترش سرطان سرويکس مي شود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه، بلوک هاي بيوپسي سرويکس 70 زن مبتلا به سرطان سرويکس با استفاده از روش
PCR از نظر وجود HPV بررسي شدند. تايپينگ نمونه هاي مثبت از نظر تيپ هاي شايع و پرخطر HPV با استفاده از روش PCR انجام گرفت.
يافته ها: از ميان اين تعداد بيماران،
HPV %49 مثبت بودند و HPV 16 شايع ترين تيپ HPV جدا شده از موارد مثبت بود. بررسي نتايج حاصل از طبقه بندي سني بيماران حاکي از آن بود که گروه سني 44-35 بيش ترين درصد موارد HPV مثبت را به خود اختصاص داده بودند.
نتيجه گيري: با توجه به شيوع عفونت
HPV در ميان زنان جوان مبتلا به سرطان سرويکس و وجود دوره طولاني مدت Premalignant در سرطان، سرويکس، بررسي تمام زنان بالاي 20 سال از نظر سيتولوژيک و همچنين بررسي مواد مشکوک از نظر پاپيلوما ويروس انساني پيشنهاد مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

اسلامی، گ.، و گلشنی، م.، و رخشان، م.، و فلاح، ف.، و گودرزی، ح. (1387). فراوانی پاپیلوما ویروس انسانی در زنان مبتلا به کانسر سرویکس با روش PCR. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), 13(3 (پی در پی 63)), 231-237. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=81228Vancouver : کپی

اسلامی گیتا، گلشنی مریم، رخشان محمد، فلاح فاطمه، گودرزی حسین. فراوانی پاپیلوما ویروس انسانی در زنان مبتلا به کانسر سرویکس با روش PCR. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences). 1387 [cited 2021April11];13(3 (پی در پی 63)):231-237. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=81228IEEE : کپی

اسلامی، گ.، گلشنی، م.، رخشان، م.، فلاح، ف.، گودرزی، ح.، 1387. فراوانی پاپیلوما ویروس انسانی در زنان مبتلا به کانسر سرویکس با روش PCR. پژوهنده (researcher bulletin of medical sciences), [online] 13(3 (پی در پی 63)), pp.231-237. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=81228>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 138 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی