برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير کرم واژينال آويشن شيرازي و ژل مترونيدازول بر واژينوز باکتريال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان شریعتی، بالاتر از حسینیه ارشاد، جنب بیمارستان کودکان مفید، دانشکده پرستاری و مامایی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، طبقه دوم، گروه مامایی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به شيوع بالاي واژينوز باکتريال در زنان، عوارض جانبي داروهاي شيميايي موجود و گرايش به استفاده از داروهاي گياهي در درمان واژينيت ها و هم چنين با توجه به خواص ضد ميکروبي اسانس آويشن در محيط آزمايشگاه، اين پژوهش با هدف مقايسه تاثير کم آويشن شيرازي با ژل واژينال مترونيدازول بر درمان واژينوز باکتريال صورت گرفت.
مواد و روش ها: اين پژوهش يک کارآزمايي باليني تصادفي بر روي 90 خانم 40-18 ساله متاهل مبتلا به واژينوز باکتريال بود که براي درمان به درمانگاه زنان بيمارستان شبيه خواني مراجعه و به طور تصادفي در دو گروه 45 نفره قرار گرفتند. معيار تشخيصي، کرايترياي آمسل و رنگ آميزي گرم بود. به هر دو گروه درماني به مدت 5 شب کرم آويشن شيرازي و يا ژل مترونيدازول داده شد و 2 تا 7 روز بعد از اتمام درمان مجددا از نظر پاسخ درماني بررسي شدند. از آزمون هاي آماري مک نمار جهت مقايسه معيارهاي آمسل و شکايات بيماري قبل و بعد از درمان در هر گروه درماني و آزمون دقيق فيشر جهت مقايسه پاسخ درماني بين دو گروه درماني استفاده گرديد.
يافته ها: شکايات بيماري و معيارهاي آمسل بعد از استفاده از کرم واژينال آويشن شيرازي يا ژل مترونيدازول به طور معني داري کاهش يافت
(P<0.001). خطر نسبي عدم درمان با آويشن شيرازي به مترونيدازول (CI %95= 0.27-8.97) RR= 1.53 بود که از نظر آماري معني دار نبوده و نشان مي دهد که هر دو دارو تاثير مشابهي بر درمان بيماري داشتند.
نتيجه گيري: کرم واژينال آويشن شيرازي به اندازه ژل واژينال مترونيدازول در درمان علايم و نشانه هاي واژينوز باکتريال موثر است و مي تواند گزينه مناسب ديگري براي درمان واژينوز باکتريال در افراد علاقه مند به درمان گياهي و يا مبتلا به عوارض جانبي مترونيدازول باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 226
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی