برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1387 , دوره  26 , شماره  1 ; از صفحه 69 تا صفحه 73 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ميزان کاهش وزن مادران پس از زايمان واژينال و سزارين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بیمارستان جواهری، خ شریعتی، خ خاقانی
 
چکیده: 

مقدمه: باقي ماندن وزن بعد از زايمان يک مشکل براي سلامت عمومي است زيرا مي تواند باعث چاقي دراز مدت شود و همچنين خطرات قلبي را به همراه داشته باشد. عوامل متعددي با کاهش وزن مادران پس از زايمان ارتباط دارند. اين مطالعه به منظور بررسي ارتباط نحوه زايمان (زايمان واژينال و سزارين) با کاهش وزن مادران پس از زايمان انجام شده است.
روش کار: اين يک مطالعه مقطعي تحليلي است که در سال 1385 در بيمارستان جواهري تهران بر روي دو گروه 100 نفري از خانم هايي صورت گرفت که تحت زايمان واژينال يا سزارين قرار گرفته بودند. در اين دو گروه وزن مادر هنگام زايمان، يک هفته و يک ماه بعد از زايمان اندازه گيري شد. سپس با استفاده از نرم افزار
spss و آزمون آماري تي مستقل تجزيه و تحليل آماري انجام گرفت.
يافته ها: ميانگين وزن هنگام زايمان و ميانگين افزايش وزن طي حاملگي در دو گروه زايمان واژينال و سزارين تفاوت آماري معني دار با يکديگر نداشتد. درصد کاهش وزن يک هفته و يک ماه بعد از زايمان در مادران با زايمان واژينال بيش تر از مادران سزاريني بود و اين اختلاف معني دار بود. همچنين درصد کاهش وزن در زنان مولتي پار کمتر از زنان نولي پار بود.
نتيجه گيري: روش زايمان واژينال در مقايسه با روش سزارين از نظر بازگشت سريعتر به وزن قبل از بارداري نتايج بهتري را براي خانم هاي باردار به همراه دارد. نحوه زايمان در کاهش وزن در ماه اول بعد از زايمان موثر است، اما در دراز مدت عوامل ديگر اهميت بيشتري دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 104
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی