برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1387 , دوره  19 , شماره  2 ; از صفحه 120 تا صفحه 124 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر محلول آلبندازول سولفواكسايد در از بين بردن پروتواسكولكس هاي اكينوكوكوس گرانولوزوس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه انگل شناسی و قارچ شناسی، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
 
چکیده: 

پيش زمينه و هدف: هيداتيدوز داراي انتشار جهاني بوده و به عنوان يكي از بيماري هايي كه مي تواند چندين ارگان متعدد بدن را درگير كند، از اهميت به سزايي برخوردار است. اين بيماري عوارض متعددي نيز مي تواند داشته باشد و درمان آن هزينه و مشكلات خاص خود را دارد. شناخت روش هاي تشخيصي و مهمتر از آن درمان كيست هيداتيد با توجه به شيوع نسبتا قابل توجه اين بيماري، اهميت به سزايي در اعاده سلامتي بيماران دارد. درمان قطعي بيماري جراحي مي باشد، و در موارد خاص آلبندازول موثرترين دارو در درمان كيست هيداتيد مورد استفاده قرار مي گيرد. آلبندازول پس از مصرف به سرعت جذب و به سولفوكسايد كه متابوليت اصلي و فعال دارو مي باشد تجزيه مي شود. هدف از اين مطالعه بررسي اثر كشندگي آلبندازول سولفوكسايد در غلظت ها و زمان هاي متفاوت بر روي پروتواسكولكس ها در محيط آزمايشگاهي مي باشد.
مواد و روش كار: اين مطالعه از نوع مداخله اي تجربي بود. پس از جداسازي صدها كيست هيداتيد از اندام هاي آلوده دام هاي كشتار شده، بعد از بررسي هاي لازم در مورد بارور بودن كيست ها، پروتواسكولكس هاي آنها تخليه و با سرم فيزيولوژي شستشو داده شد و ميزان
viability آنها زير ميكروسكوپ مورد بررسي قرار گرفت. محلول آلبندازول سولفوكسايد در غلظت هاي 25mg/ml، 50mg/ml، 100mg/ml حاضر گرديد سپس تعداد معيني از پروتو اسكولكس ها به لوله هاي حاوي سولفوكسايد ريخته شد و در زمان هاي متفاوت آزمايشات انجام گرفت. در مرحله بعد به كمك ميكروسكوپ درصد زنده ماندن آنها از روي حركت سلول هاي شعله اي تعيين و ثبت شد.
يافته ها: نتايج نشان داد بين افزايش مدت زمان و مقدار غلظت دارو و زنده ماندن پروتواسكولكس ها رابطه مستقيم وجود دارد. در گروهي كه آلبندازول سولفوكسايد با غلظت
100mg/ml استفاده شده بود تا دقيقه 20 بر روي پروتواسكواكس ها اثر نداشت، فقط با افزايش مدت زمان در دقيقه 60، %60 پروتواسكولكس ها از بين رفته بودند. در صورتي كه در غلظت 50mg/ml تا دقيقه 35 هيچ اثري نداشت و در دقيقه 60، فقط %40 پروتواسكولكس ها مرده بودند.
بحث و نتيجه گيري: با توجه به نتا يج تحقيق و محدوديت زماني كه جراحان در اتاق عمل دارند، آلبندازول سولفوكسايد نمي تواند به عنوان يك داروي مناسب در از بين بردن پروتواسكولكس هاي كيست هيداتيد بيماران در حين جراحي و جلوگيري از عود مجدد بيماري استفاده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 122
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی