برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نتايج كموراديوتراپي در درمان تومورهاي بدخيم حنجره و هيپوفارنكس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
اين مطالعه، با هدف بررسي اثر بخشي افزودن شيمي درماني بر راديوتراپي در بيماران مبتلا به كانسرهاي حنجره و هيپوفارنكس طرح ريزي شد.
بيماران و روش كار: 51 بيمار مبتلا به كانسرهاي مزبور و پس از انجام يك بيوپسي تشخيصي در دو گروه درماني مجزا مورد بررسي قرار گرفتند. 27 بيمار كه شيمي درماني و راديوتراپي شدند با 24 بيمار كه فقط راديوتراپي شدند پس از كنترل سن، جنس، محل آناتوميك ضايعه، گريد هيستولوژيك تومور، مرحله پيشرفت بيماري و دز راديوتراپي دريافتي از نظر ميزان پاسخ باليني و يا پاتولوژيك و ميزان عود موضعي و لنفاوي مورد مقايسه قرار گرفتند.
نتايج: در حاليكه تجمعي از فاكتورهاي بدتر كننده پيش آگهي در گروه شيمي درماني راديوتراپي ديده مي شود (كه البته بجز Stage بيماري مابقي از نظر آماري به حد تفاوت قابل توجه نمي رسـند) ميزان پاسخ در اين گروه با نسبـت 44% بهتر از ميزان 25% در گروه راديوتراپي مي باشد و در نتيجه ميزان شكست موضعي و لنفاوي نيز كمتر است (37% در برابر 8/45%) و اين در حالي است كه عوارض در حد قابل قبول و كم است.
نتيجه نهايي: شيمي درماني توام با راديوتراپي به عنوان روش درماني مناسب با توجه به پاسخ درماني در اين گروه از بيماران با بيماري قابل برداشت و يا غير قابل برداشت كه جراحي به دلايلي انجام نشود به عنوان بهترين جايگزين مي باشد.
 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 639
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی