برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

زايش تراژدي نيچه و فن شعر ارسطو

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران
 
چکیده: 

زايش تراژدي به عنوان کتابي درباره تراژدي ريشه در آن سنت فکري و فلسفي اي دارد که از هر در و لسينگ در سده هيجدهم در آلمان آغاز مي شود و تا شلينگ، هگل و در نهايت خود نيچه ادامه مي يابد. تعلق خاطر جمله اين انديشمندان به شاهکارهاي عصر طلايي يونان و آغاز نظريه پردازي درباره تراژدي با بحث و پرسش در باب نظريه کلاسيک تراژدي که ارسطو در فن شعر و درباره همين شاهکارها ساخته و پرداخته بود، دو خصلت بارز اين سنت فکري و فلسفي است.
بر اين اساس بررسي وجود شباهت و افتراق ميان فن شعر و زايش تراژدي مي توند خواننده را در فهم بنيادهاي زايش تراژدي ياري رساند. جستار کنوني ابتدا به بررسي پاره اي شباهت هاي بنيادي ميان اين دو اثر مي پردازد و سپس برخي از تفاوت هاي محتوايي ميان آنها را به اختصار توضيح مي دهد. در پايان نيز نگارنده در قالب نقدي بر فن شعر از موضع زايش تراژدي، تفاوت مبنايي را که به نظر او ميان نگرش هستي شناسانه نويسندگان اين دو اثر وجود دارد، بيان مي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

محبوبی آرانی، ح. (1386). زایش تراژدی نیچه و فن شعر ارسطو. نامه مفید, 13(62 (نامه فلسفی)), 57-76. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=80671Vancouver : کپی

محبوبی آرانی حمیدرضا. زایش تراژدی نیچه و فن شعر ارسطو. نامه مفید. 1386 [cited 2021October16];13(62 (نامه فلسفی)):57-76. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=80671IEEE : کپی

محبوبی آرانی، ح.، 1386. زایش تراژدی نیچه و فن شعر ارسطو. نامه مفید, [online] 13(62 (نامه فلسفی)), pp.57-76. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=80671. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 160 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی