برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1383 , دوره  25 , شماره  45 ; از صفحه 57 تا صفحه 69 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان آگاهي بيماران از بيهوشي و وظايف پزشك متخصص بيهوشي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 
بيهوشي به عنوان يک تخصص پزشکي از اوايل قرن بيستم آغاز شد يعني زماني که پزشکان اداره اعمال حياتي در طي جراحي را آغاز کرده و نيز به سادگي القا بيهوشي را انجام داده و در پايان جراحي، بيماران را بيدار مي کردند.
زماني که پزشکان متخصص بيهوشي به تکنيک هايي براي مراقبت دقيق بيماران و اداره فعال اعمال حياتي، حين عمل دست يافتند، انجام اعمال جراحي پيچيده روي بيماران بد حال تر به نحو پيش رونده اي ممکن شد.
افراد عامي از پيشرفت هاي ايجاد شده در زمينه تکنيک هاي بيهوشي و پايش کمتر آگاه شده اند.
هدف ما از اين مطالعه بررسي کلي ميزان آگاهي بيماران در مورد روند بيهوشي و وظايف پزشک متخصص بيهوشي و عوامل موثر بر آن و بررسي نقش آگاهي در اعتماد به پزشک و همکاري بيمار به پزشک در انجام روش مطلوب و کم خطرتر بيهوشي است تا در صورت به اثبات رسيدن اين ارتباط در آينده، با استفاده از روش هاي موثر سطح آگاهي جامعه نسبت به بيهوشي را بالا برده و از اضطراب بيماران بکاهيم و اعتماد و همکاري آنان با پزشک را افزايش دهيم.
در واقع هم پزشک و هم بيمار از اين آگاهي سود مي برند.
داده هاي مورد نياز در مطالعه ما از طريق پرسشنامه هايي که بين بيماران توزيع شده و توسط خود آنان تکميل مي شد، جمع آوري گرديد. داده ها با نرم افزار SPSS مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
نتايج بدست آمده به شرح زير است:
ميانگين سني بيماران مورد مطالعه 40.2 سال با انحراف معيار 15.2 و حداقل سني 18 و حداکثر 80 سال و ميانگين آگاهي بيماران از بيهوشي 43.3 با انحراف معيار 21 بدست آمد.
بين ميزان آگاهي بيماران از بيهوشي و عوامل سن، جنس، سابقه بيهوشي قبلي و ترس ارتباط معني داري بدست نيامد.
ارتباط بين ميزان آگاهي و عواملي نظير شغل، ميزان تحصيلات، تمايل به معاينه قبل از عمل ،تمايل به انتخاب نوع بيهوشي، علت ترس، اطمينان به پزشک و اجازه انجام بي حسي نخاعي در صورت صلاحديد پزشکي معني دار بود (0.001>P) در نهايت به اين نتيجه رسيديم که افزايش ميزان آگاهي، سبب افزايش اعتماد بيمار به پزشک و نيز همکاري در انجام روش مناسب بيهوشي و کاهش اضطراب بيمار خواهد شد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نجفی، ا.، و کهن، ف.، و ستوده، گ.، و خواجوی، م.، و برخورداری، خ. (1383). بررسی میزان آگاهی بیماران از بیهوشی و وظایف پزشک متخصص بیهوشی . مجله انجمن آنستزیولوژی و مراقبتهای ویژه ایران, 25(45), 57-69. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8058Vancouver : کپی

نجفی اتابک، کهن فاطمه، ستوده گیتی، خواجوی محمدرضا، برخورداری خسرو. بررسی میزان آگاهی بیماران از بیهوشی و وظایف پزشک متخصص بیهوشی . مجله انجمن آنستزیولوژی و مراقبتهای ویژه ایران. 1383 [cited 2021October23];25(45):57-69. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8058IEEE : کپی

نجفی، ا.، کهن، ف.، ستوده، گ.، خواجوی، م.، برخورداری، خ.، 1383. بررسی میزان آگاهی بیماران از بیهوشی و وظایف پزشک متخصص بیهوشی . مجله انجمن آنستزیولوژی و مراقبتهای ویژه ایران, [online] 25(45), pp.57-69. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=8058. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی