برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1387 , دوره  16 , شماره  1 ; از صفحه 75 تا صفحه 80 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان تداوم و علل مرتبط با قطع روش هاي پيشگيري از بارداري در زنان مراجعه کننده به مراکز بهداشتي درماني شهرستان يزد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مبارزه با بیماری‌ها، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد
 
چکیده: 

مقدمه: از سنين بلوغ تا سنين يائسگي، زنان به صورت مداوم با نگراني هايي در ارتباط با بارداري و حاملگي هاي نا خواسته مواجهند که تنها راه پيش روي آنها، اجتناب از تماس جنسي و پيشگيري از بارداري مي باشد. با توجه به اهميت بهداشت باروري لازم است زوجين روش هايي را به كار ببرند که با وجود آميزش جنسي، لقاح و آبستني انجام نگيرد. کنترل موثر باروري، ضمن تامين سلامت مادر و کودک و کنترل رشد بي رويه جمعيت براي توانا سازي زنان بسيار اساسي و حياتي است. در اين راستا با توجه به اهميت قطع روش هاي پيشگيري از بارداري و عوارض حاصله از آن، بر آن شديم که ميزا ن تداوم استفاده از روش هاي پيشگيري از بارداري IUD)، OCP، کاندوم و آمپول) و علل قطع اين روش ها را با توجه به نظر خود مراجعين تعيين و بررسي نماييم.
روش بررسي: اين مطالعه از نوع توصيفي و به روش مقطعي بوده است. از بين مراکز بهداشتي درماني شهر يزد 6 مرکز ازطريق نمونه گيري خوشه اي انتخاب گرديدند و اطلاعات زنان متاهل 15-49 ساله مراجعه کننده به اين مراکز که از روش هاي پيشگيري از بارداري (IUD،OCP ، کاندوم و آمپول) استفاده مي نمودند، از طريق پرسشنامه جمع آوري گرديد، براي تجزيه و تحليل نتايج از روش آماري کاپلان ماير و آزمون آناليز واريانس استفاده شد.
نتايج: بيشترين ميزان استفاده از روش هاي پيشگيري از بارداري (OCP ،IUD، کاندوم و آمپول) در زنان، در گروه سني 34-25 سال بوده است (57%)، ميانگين مدت استفاده از چهار روش فوق به روش کاپلان ماير 27.98 ماه و ميانه آن 24 ماه بود نتايج نشان داد، که در مجموع%86.3  زنان بعد از 6 ماه و 62.5% بعد از 18 ماه و 39.9% بعد از 30 ماه و تنها%37  زنان تا36 ماه از چهار روش مذکور استفاده نموده بودند. همچنين نتايج بيانگر اين است که ميانگين طول مدت استفاده قرص ها کمتر ازهمه روش ها بود (P=0.048)، ازعوامل موثر بر قطع روش ها در مورد قرص ها، بيماري (15.6 درصد) در مورد IUD، خونريزي (27 درصد) در مورد کاندوم، حاملگي ناخواسته (21.8 درصد) و در مورد آمپول دپوپروورآ نيز بيماري (75 درصد) بوده است.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج به دست آمده، توصيه مي گردد علاوه بر آموزش زنان، مشاوره انگيزشي کامل در خصوص روش هاي پيشگيري از بارداري در هنگام تشکيل پرونده تنظيم خانواده صورت بگيرد اين آموزش و مشاوره در درجه اول بايد براي زناني که متقاضي به كارگيري قرص هاي پيشگيري از بارداري هستند به کار گرفته شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 77
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی