برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ضرورت راديوگرافي در دررفتگي قدامي مفصل شانه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان نیایش، بیمارستان رسول اکرم
 
چکیده: 

سابقه و هدف:دررفتگي قدامي شانه، شايع ترين دررفتگي مفصلي در بين مفاصل بزرگ مي باشد. در اکثر موارد، اين دررفتگي در بخش اورژانس جااندازي مي گردد. به طور متداول قبل و بعد از جااندازي، پرتونگاري شانه درخواست مي شود. هدف از اين مطالعه، بررسي ضرورت انجام پرتونگاري شانه در درمان بيماران مشکوک به دررفتگي شانه در بخش اورژانس بود.
مواد و روش ها:اين مطالعه
Case series در طول يک سال در بخش اورژانس بيمارستان هاي رسول اکرم و شهداي هفتــم تير تهران بر روي 116 بيمار مشـکوک به دررفتگي قدامـي شانه انجام گرفت. در ابتدا و انتهاي جااندازي و قبل از انجام پرتونگاري، احتمال دررفتگي يا جااندازي کامل توسط پزشکان اورژانس ارزيابي و ثبت گرديد. در نهايت پرتونگاري قبل و بعد از جااندازي، جهت تعيين دقت تشخيصي پزشکان توسط يک ارتوپد، بازبيني و نتايج مقايسه گرديد.
يافته ها:84 نفر (72 درصد) از افراد مورد مطالعه، مرد و 32 نفر (28 درصد) زن بودند. ميانگين سني افراد
31.5±8.5 بود. 30 نفر دررفتگي تکرار شده شانه با مکانيسم غير ضربه (Trauma) داشتند (گروه 1) و 86 نفر، اولين مورد دررفتگي شانه يا دررفتگي با مکانيسم ضربه داشتند (گروه 2). دقت تشخيصي پزشک در تعيين دررفتگي در گروه 1، معادل 100 درصد و در گروه 2 معادل 98 درصد بود. تشخيص اشتباه جااندازي کامل، فقط در موارد همراه با شکستگي ديده شد. از نظر دقت تشخيصي در زمان اطمينان پزشک از وجود دررفتگي يا جااندازي درست، اختلاف معني داري بين قضاوت باليني پزشکان اورژانس و ارتوپد ديده نشد.
استنتاج: مطالعه حاضر نشان داد که قضاوت باليني پزشک با کمک معاينه فيزيکي مفصل شانه در تعيين وجود دررفتگي قدامي شانه و همچنين جااندازي کامل آن بسيار دقيق و قابل اطمينان است. پرتونگاري اوليه بايد در موارد دررفتگي به علت ضربه گرفته شود. پرتونگاري جهت تاييد محل صحيح مفصل جاانداخته شده بايد در دررفتگي هاي همراه با شکستگي و يا در زمان شک پزشک انجام گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 148
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی