برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي غلظت متيلن دي فنيل دي ايزوسيانات در هواي محيط کار صنايع پلي اورتان ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی مازندران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: متيلن دي فنيل ايزوسيانات (MDI) در مقايسه با 90 درصد از کل دي ايزوسيانات هاي مصرفي بازار، فرآورده اي تناژ بالا مي باشد، پلي اورتان ها از واکنش دي ايزوسيانات ها با پلي يول ها و ديگر مواد شيميايي حاصل مي شوند.آن ها به عنوان تحريک کننده سيستم ريوي و پوست شناخته شده و عامل اصلي بروز آسم شغلي درجهان مي باشند (NIOSH1994). هدف از اين مطالعه، ارزيابي ميزان غلظتMDI  درصنايع پلي اورتان به کمک دستگاه گاز کروماتوگرافي با کارآيي بالا (HPLC) مي باشد که به تعيين وضعيت آلودگي، بسيار کمک مي کنند.
مواد و روش ها: به منظور نمونه برداري هواي محيط کار از پمپ نمونه بردار فردي و دستگاه مهاجم (impinger) کوچک همراه با محلول جاذب و براي آناليز آن ها از دستگاه کروماتوگرافي مايع با کارآيي بالا و روش NIOSH 5522 استفاده شد و به منظور تجزيه و تحليل آماري داده هاي تحقيق، نرم افزار SPSS V.13 مورد استفاده قرار گرفت.
يافته ها: ميانگين غلظت به دست آمده از نمونه ها ( بيش از 79 mg/m3) بالاتر از مقدار حد مجاز در استاندارد بوده که نشان دهنده آلودگي در صنايع پلي اورتان با وجود MDI مي باشد. نتايج نشان مي دهد که تمام صنايع پلي اورتان تحت اين مطالعه در کشور، داراي ميزان بالاي آلودگي بودند و ميزان آلودگي بيش از 80 ميکروگرم بر متر مکعب بوده است. يک همبستگي قوي بين دماي داخلي و غلظت آلاينده ديده شده است، اين موضوع نشان مي دهد که هر ه ميزان دما افزايش يابد، غلظت آلاينده در محيط کار بيش تر مي شود و همچنين اين همبستگي در رابطه با مدت زمان انجام کار و غلظت آلاينده به طور مستقيم و قوي ديده شده که بيانگر آن است که هر ه زمان انجام کار در محيط بيش تر شود، مقدار بيش تري از آلاينده در معرض تماس قرار مي گيرد.
استنتاج: بهترين روش براي تعيين غلظت آلاينده ايزوسيانات ها در محيط کار، نمونه برداري زيست – شناختي مي باشد، در نتيجه استفاده از روش تعيين متابوليت هاي ايزوسيانات ها در ادرار که هزينه کم تري داشته و ساده تر از نمونه برداري و آناليز نمونه ها در هوا مي باشد، پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 185
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی