برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1387 , دوره  51 , شماره  99 ; از صفحه 61 تا صفحه 66 .
 
عنوان مقاله: 

تعيين شيوع چاقي شكمي و ارتباط آن با ديگر عوامل خطر بيماريهاي قلبي – عروقي جامعه شهري يزد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* یزد، بلوار جمهوری اسلامی، بیمارستان افشار، مرکز تحقیقاتی و درمانی قلب و عروق، کد پستی: 8917945556
 
چکیده: 

مقدمه: مطالعات قبلي نشان داده اند که چاقي سبب افزايش بروز ديس ليپيدمي، فشار خون و ديابت مليتوس مي شود و به عنوان يک عامل خطر بيماريهاي قلبي – عروقي است. چاقي را مي توان به سادگي با استفاده از شاخص توده بدني (BMI و دور شكم (WC) و نسبت دور شكم به لگن (WHR) تعيين کرد. اين مطالعه شيوع چاقي و چاقي شكمي و ارتباط آن با ساير عوامل خطر را در جمعيت شهري يزد بررسي مي کند.
روش کار: اين مطالعه توصيفي تحليلي در سال 1384 در مركز تحقيقات قلب و عروق يزد با استفاده از اطلاعات به دست آمده از برنامه قلب سالم شهر يزد انجام گرفت. 2000 فرد 20- 74 ساله جمعيت شهري به روش نمونه گيري خوشه اي وارد مطالعه شدند. اطلاعات بيماران در پرسشنامه ثبت شده و از متغيرهاي سن و جنس و تاريخچه عوامل خطر و همچنين
BMI و WC و WHR استفاده گرديد. دور كمر به صورت كمترين قطر تنه فاصله بين ناف و انتهاي قفسه سينه تعريف شد و نسبت دور شكم به دور لگن از تقسيم اندازه كمترين قطر شكم به بيشترين قطر لگن بدست آمد. اطلاعات با استفاده از آمار توصيفي پردازش شد.
نتايج: اين مطالعه شيوع اضافه وزن
 %35.7 (BMI: 25-29.9 Kg/m2)و شيوع چاقي %16.38 (BMI>=30 Kg/m2) بود و يک ارتباط معني دار بين BMI و چاقي شکمي با ميانگين سطوح کلسترول، TG، LDL-C وجود داشت. (0.00 =p) در اين مطالعه شيوع هايپرليپيدمي، فشار خون و ديابت مليتوس در جمعيت با چاقي (بر حسب BMI) و چاقي شکمي نسبت به جمعيت طبيعي به طور معني داري بيشتر بود (0.00=p) و همچنين ارتباط معکوسي بين چاقي و چاقي شکمي با سيگار کشيدن و سطح سواد وجود داشت. شاخص توده بدني با افزايش يافت. اما در بالاتر از 65 سال شيوع چاقي كاهش پيدا كرد.
نتيجه گيري: شيوع چاقي و همراهي آن با ديگر عوامل خطرزاي بيماري هاي قلبي - عروقي در يزد قابل توجه بود و با توجه به اهميت موضوع يک برنامه مداخله اي براي کنترل وزن و تعديل شيوه زندگي پيشنهاد مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

صدربافقی، س.، و نصیریان، م.، و نماینده، س.، و رفیعی، م.، و پاک سرشت، م. (1387). تعیین شیوع چاقی شکمی و ارتباط آن با دیگر عوامل خطر بیماریهای قلبی – عروقی جامعه شهری یزد. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد, 51(99), 61-66. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=80182Vancouver : کپی

صدربافقی سیدمحمود، نصیریان منصوره، نماینده سیده مهدیه، رفیعی منصور، پاک سرشت محمدرضا. تعیین شیوع چاقی شکمی و ارتباط آن با دیگر عوامل خطر بیماریهای قلبی – عروقی جامعه شهری یزد. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد. 1387 [cited 2021November27];51(99):61-66. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=80182IEEE : کپی

صدربافقی، س.، نصیریان، م.، نماینده، س.، رفیعی، م.، پاک سرشت، م.، 1387. تعیین شیوع چاقی شکمی و ارتباط آن با دیگر عوامل خطر بیماریهای قلبی – عروقی جامعه شهری یزد. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد, [online] 51(99), pp.61-66. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=80182. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 124 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی