برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي هزينه بيماران مسن مبتلا به شکستگي هيپ در يک مرکز دانشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان کارگر شمالی، بیمارستان دکتر شریعتی، بخش ارتوپدی
 
چکیده: 

پيش زمينه: شکستگي هاي هيپ شامل شکستگي هاي اينترتروکانتريک و شکستگي هاي گردن استخوان ران از آسيب هاي شايع ارتوپدي به خصوص در افراد مسن مي باشند و هزينه گزافي را خانواده و جامعه تحميل مي کند و بيشترين علت بروز آنها استئوپروز مي باشد. هدف از اين مطالعه بررسي هزينه درمان شکستگي هيپ در افراد مسن در يک مرکز آموزشي درماني شهر تهران بود.
مواد و روش ها: در يک مطالعه مقطعي گذشته نگر، پرونده 164 بيمار بالاي 65 سال که در طي سه سال اخير در بيمارستان شريعتي تهران با شکستگي هيپ بستري شده بودند، مورد بررسي قرار گرفت. ميزان هزينه سالانه درمان اين بيماران، روزهاي بستري در بيمارستان و در بخش مراقبت هاي ويژه
(ICU) بررسي گرديد.
يافته ها: بيماران 92 زن و 72 مرد بودند. مسن ترين بيمار بستري شده در اين مطالعه 98 سال داشت. ميانگين روزهاي بستري 8 روز و ميانگين هيزنه هر بيمار در طي روزهاي بستري هفتصد و هشتاد و هفت هزار و سيصد و نود تومان برآورد شد. بيشترين هزينه سه ميليون و صد و هشتاد هزار تومان و کمترين آن، در بيماري که عمل جراحي نشد، شصت و هفت هزار تومان بود. 85 بيمار به طور متوسط 2 روز در بخش مراقبت هاي ويژه بستري بودند. محاسبات انجام شده نشان داد که در بيمارستان شريعتي ميانگين هزينه سالانه براي درمان بيماران مبتلا به شکستگي هيپ حدود 200 ميليون تومان بوده است.
نتيجه گيري: با توجه به اينکه بيشتر شکستگي هاي هيپ در افراد مسن، ثانويه به استئوپروز مي باشد، به نظر مي رسد که با اسکرين کردن و درمان موثر استئوپروز بتوان تا حد زيادي از بار مالي زياد بر جامعه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 142
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی