برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1383 , دوره  30 , شماره  2 ; از صفحه 315 تا صفحه 330 .
 
عنوان مقاله: 

اثر فشار و اشباع بر سرعت امواج تراكمي و برشي در نمونه هاي ماسه سنگي سازند گدوان و سنگ آهكي سازند سروك مربوط به يكي از چاههاي اكتشافي ميادين نفتي جنوب غرب ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مطالعه حاضر بر روي 5 نمونه مغزه هاي ماسه سنگي سازند گدوان و 5 نمونه مغزه هاي سنگ آهکي سازند سروک در يک چاه اکتشافي يکي از ميادين نفتي واقع در جنوب غرب ايران انجام شده است. ابتدا نمونه ها به شکل استوانه (Plug) تهيه شده و تخلخل و تراوايي آنها اندازه گيري شدند. سپس با استفاده از سيستم پيشرفته مستقر در شرکت TRC ژاپن اندازه گيري آزمايشگاهي سرعت در دو حالت خشک و اشباع از آب در فشارهاي مختلف انجام گرديد.
با داشتن خواص پتروفيزيکي از قبيل تخلخل، چگالي و کاني هاي تشکيل دهنده نمونه ها مقادير سرعت امواج تراکمي (Vp)و امواج برشي (Vs)در شرايط مخزن و با فشارهاي مختلف با استفاده از مدل گاسمن Gassmannپيش بيني شده است. مقادير سرعتهاي امواج برشي و تراکمي به دست آمده از اندازه گيري آزمايشگاهي با مقادير پيش بيني شده توسط مدل گاسمن در فشار سازند با يکديگر مقايسه شده اند. در نهايت رابطه سرعت امواج برشي بر حسب سرعت امواج تراکمي در فشار مخزن براي دو گروه مذکور از نمونه هاي ماسه سنگ و سنگ آهک به دست آمده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 125
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی