برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مرداد 1387 , دوره  66 , شماره  5 ; از صفحه 337 تا صفحه 342 .
 
عنوان مقاله: 

عوارض حاد و تحت حاد قلبي راديوتراپي در مبتلايان سرطان پستان چپ

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، انتهای بلوار کشاورز، مجتمع بیمارستانی امام خمینی، انستیتو کانسر
 
چکیده: 

زمينه و هدف: در بسياري از سرطانها از جمله سرطان پستان، رادياسيون به قسمتي از قلب جهت درمان تومور اوليه اجتناب ناپذير است. هدف از انجام اين مطالعه نيز بررسي فراواني عوارض حاد و تحت حاد قلبي در بيماراني است كه به دنبال كانسر پستان چپ تحت راديوتراپي قرار گرفته اند.
روش بررسي: در يك بررسي مقطعي، 53 بيمار مبتلا به كانسر پستان سمت چپ كه پس از ماستكتومي يا لامپكتومي، در نيمه دوم سال 1384 و نيمه اول سال 1385 در مجتمع بيمارستاني امام خميني (ره)، به دنبال شيمي درماني با آنتراسيكلين ها با دوز تجمعي كمتر از
450 mg/m2 و اندوكسان همراه با تاكسان/ فلورويوراسيل تحت راديوتراپي قرار گرفته بودند مورد مطالعه قرار گرفتند. در تمام بيماران پيش از آغاز راديوتراپي الكتروكارديوگرافي و اكوكارديوگرافي به عمل مي آمد و سپس بيمار تحت راديوتراپي ناحيه قفسه سينه با دوز 50 Gray/ 25 F قرار مي گرفتند و بعد از راديوتراپي، سه و شش ماه بعد مجددا بيمار از نظر بروز عوارض از جمله پريكارديال افيوژن، ضايعات دريچه اي، كاهش كسر جهشي بطن چپ، اختلالات سيستم هدايتي و برخي ديگر متغيرها بررسي مي شدند.
يافته ها: بر اساس يافته هاي اين مطالعه در 10 بيمار (
25.64%) عارضه پس از راديوتراپي ديده شد كه شايع ترين آنها به ترتيب تجمع خفيف مايع در پريكارد با هفت مورد (53.85%) و نارسايي خفيف دريچه ميترال با سهمورد (23.08%) و بروز بلوك شاخه راست با دو مورد (15.38%) بود. تا پايان مدت پيگيري هيچ عارضه جديدي مشاهده نشد. در هيچ يك از بيماران نيز تغييري در كسر جهشي بطن چپ ديده نشد.
نتيجه گيري: عوارض حاد و تحت حاد قلبي در بيماران دچار كانسر پستان كه تحت راديوتراپي قرار گرفته اند جدي نبوده و از لحاظ باليني اهميت چنداني ندارند. بررسي بيشتر در اين زمينه نياز به مطالعات بيشتري دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 984
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی