برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مرداد 1387 , دوره  66 , شماره  5 ; از صفحه 232 تا صفحه 236 .
 
عنوان مقاله: 

هماتوم سابدورال مزمن: مقايسه دو روش درناژ در هماتوم يك حفره اي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تبریز، جاده ائل گلی، به طرف گلشهر، بیمارستان شهدا، بخش شش
 
چکیده: 

زمينه و هدف: هماتوم ساب دورال مزمن يكي از شايع ترين مشكلات جراحان مغز و اعصاب است و مي تواند به عوارض شديد و دائمي منجر شود. هدف از اين مطالعه مشخص نمودن علايم و تظاهرات هماتوم ساب دورال مزمن و مقايسه نتايج و عوارض در بين دو گروه از بيماران كه با دو روش مختلف درمان شده اند، مي باشد.
روش بررسي: در يک مطالعه مقطعي توصيفي- تحليلي كه بر روي ۱٢۵ بيمار مبتلا به هماتوم ساب دورال مزمن طي سالهاي 84- ١۳۷۹ انجام شد. ۸٢ نفر از بيماران تحت جراحي با يك سوراخ در جمجمه و درناژ بسته و ۴۳ نفر از بيماران با دو سوراخ و درناژ بسته قرار گرفته بودند.
يافته ها: از ١٢۵ بيمار ۱۰۸ نفر مرد (
86.4%) و ۱۷ نفر زن (13.6%) بودند. ميانگين سني بيماران 16.41±65.79 سال بود. شايع ترين تظاهر بيماري ضعف اندامها 98 (78.4%) مورد بود. در زمان تشخيص 88 (70.4%) نفر از بيماران چند علامت و 37 (29.6%) نفر از بيماران فقط يك علامت داشتند. 85 (68%) نفر از بيماران سابقه ضربه مغزي خفيف از جمله زمين خوردن را ذكر مي نمودند. فاصله زمان بين ضربه وارده به مغز و شروع علايم ١۰ روز تا چهار ماه (ميانگين ۴۶ روز) بود. عود هماتوم در گروه با يك سوراخ در جمجمه پنج مورد و در گروه با دو سوراخ در جمجمه دو مورد بود. هماتوم اپيدورال فقط در گروه دو سوراخه يك مورد بود و پنوموآنسفالوس فشارنده نيز فقط در گروه دو سوراخه يك مورد بود.
نتيجه گيري: هماتوم ساب دورال مزمن ضايعه شايعي است و عمل جراحي آن همراه با نتايج خوبي مي باشد. وضعيت عصبي نهايي بيماران عمل شده با يك سوراخ به صورت معني داري به تر از بيماران عمل شده با دو سوراخ بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 390
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی