برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1383 , دوره  6 , شماره  1 ; از صفحه 1 تا صفحه 6 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي حساسيت آنتي بيوتيكي سالمونلاهاي مقاوم به آنتي بيوتيك جدا شده از موارد اسهال كودكان (2-0 ساله) در شهرستان شهركرد و بررسي پديده انتقال مقاومت به باكتري E.Coil k12

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه میکروبیولوژی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد، رحمتیه
 
چکیده: 

زمينه و هدف: بر اساس يافته هاي موجود و گزارشات مكرر مبني بر حضور چشمگير عفونت هاي سالمونلايي از سويه هاي مقاوم و براي مشخص نمودن وضعيت اسهال هاي سالمونلايي كودكان، توزيع سروتيپ هاي سالمونلا، تعيين حساسيت آنتي بيوتيكي آنها و نحوه انتقال مقاومت به باكتري E.Coil k12 در شهرستان شهركرد، اين بررسي از ابتداي بهار 78 تا اواخر پاييز 79 صورت پذيرفت.
مواد و روش ها: در كل اين دوره زماني 400 نمونه مدفوع
مربوط به كودكان مبتلا به اسهال اخذ شده و به روش كلاسيك جستجوي سالمونلاها در محيط هاي كشت باكتريايي كشت و پس از جداسازي و تشخيص، به روش كافمن وايت تعيين سروتيپ شده و در نهايت در آزمون بيوگرام به روش ديسك انتشاري تعيين حساسيت آنتي بيوتيكي گرديدند.
نتايج: از بين نمونه هاي اخذشده تعداد 7 نمونه سالمونلا جدا گرديد كه
متعاقب تايپينگ سالمونلاهاي جداشده مشخص گرديد كه يك نمونه سالمونلا تيفي و 6 نمونه ديگر سالمونلا پاراتيفي B مي باشد. جهت انجام آزمون آنتي بيوگرام از ديسك هاي آنتي بيوتيكي كه بيشتر در درمان اسهال كودكان كاربرد دارند استفاده گرديد و نتايج حاكي از آن بود كه سفتي زوكسيم، سفترياكسون، سفازولين سديم و كلرامفنيكل هم چنان كارآيي لازم را بر سالمونلاهاي مورد مطالعه در اين تحقيق داشته اند. هم چنين در انتقال تجربي عامل مقاومت از سالمونلاهاي جداشده به باكتري E.Coil k12 مشاهده شد كه مقاومت به پني سيلين در تمامي موارد مطالعه منتقل گرديده بود.
نتيجه گيري: نتايج
اين تحقيق خود تاييد ديگري بر منع تجويز بي رويه داروها كه از اصلي ترين علل گسترش مقاومت دارويي است مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 171
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی