3 SID.ir | تعويض مفصل زانو (نتايج کوتاه مدت)
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

تعويض مفصل زانو (نتايج کوتاه مدت)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمان، خیابان شهید قرنی، بیمارستان شهید باهنر، بخش ارتوپدی
 
چکیده: 

پيش زمينه: تعويض مفصل زانو يکي از راه حل هاي نهايي براي بيماري هاي زانو با تخريب مفصل و علايم باليني درد، دفورميتي و محدوديت حرکتي مي باشد. نتايج اين عمل جراحي در مطالعات موجود در ساير کشورها عالي گزارش مي شود. در کشور ما مقالات مربوط به نتايج تعويض مفصل زانو زياد نيستند. شرايط اجتماعي و فرهنگي و اعتقادات مذهبي مردم در ميزان رضايت مندي نقش دارد. هدف از اين بررسي، ارايه نتايج کوتاه مدت تعويض مفصل زانو در کرمان بود.
مواد و روش ها: در يک مطالعه با روش کارآزمايي باليني و آينده نگر، 54 بيمار (11 مرد و 43 زن) مبتلا به تخريب زانو بين سال هاي 1381 تا 1385 در يک مرکز آموزشي- درماني کرمان تحت درمان آرتروپلاستي زانو قرار گرفتند. ميانگين سني بيماران 65 سال (80-41 سال) و ميانگين زمان پيگيري
34.4 ماه (3 ماه تا 5 سال) بود. 46 زانو آرتروز و 8 مورد آرتريت روماتوييد داشتند. داده هاي قبل و بعد از عمل با استفاده از برگه ارزيابي «انجمن زانو» مقايسه و وضعيت بيمار در مقايسه با سمت مقابل ارزيابي شد.
يافته ها: بر اساس سيستم ارزيابي «انجمن زانو» 19 بيمار گروه
A، 4 بيمار B و 31 بيمار C بودند. ميانگين ميزان بهبود درد از 33 قبل از عمل به 77 و ارزيابي عملکرد از 41 به 72 رسيد. 96% بيماران از جراحي خود رضايت داشتند. يک مورد عفونت سطحي، يک مورد عمقي، 2 مورد تاخير در ترميم زخم مشاهده شد. سه مورد نياز به تعويض دوباره داشتند که يک زانو به دليل عفونت حاد 10 روز پس از عمل، يک مورد عفونت 16 ماه بعد از عمل و ديگري تغيير شکل جزء تي بيا پس از يک سال بود.
نتيجه گيري: آرتروپلاستي در بيماران کرماني با درصد بالاي رضايت بيماران همراه است و شکست در کوتاه مدت بيش از همه به خطاي تکنيک جراحي و عفونت مربوط مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 588
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی