برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1383 , دوره  47 , شماره  84 ; از صفحه 150 تا صفحه 156 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فاكتورهاي موثر در پيش آگهي پيوند دوم كليه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: عليرغم بهبود قابل توجه در پيش آگهي کوتاه مدت پيوند کليه حداقل30 از اين بيماران کليه خود را قبل از سال پنجم پيوند از دست مي دهند و نياز به پيوند مجدد دارند. در بسياري از مطالعات پيش آگهي پيوند دوم بدتر از پيوند اول ذکر شده است. اين مطالعه به منظور بررسي ريسک فاکتورهاي موثر در کاهش طول عمر پيوند کليه دوم انجام شده است.
روش کار: در اين مطالعه توصيفي که از سال 1368 تا 1381 انجام شده است تعداد 37 بيمار با پيوند کليه دوم در بيمارستان امام رضا (ع) مشهد انجام شده است در اين تحقيق بيماران از نظر فاکتور هاي موثر در پيش آگهي پيوند کليه دوم مورد بررسي قرار گرفتند. فاکتورهاي بررسي شده عبارتند از: سن، جنس، فاصله رد پيوند اول تا زمان پيوند دوم، وجود نسبت فاميلي بين اهدا کننده و گيرنده، انجام نفرکتومي کليه پيوندي اول و ميزان بالاترين سطح سرمي آنتي بادي و مدتي که کليه اول فونکسيون داشته است. همچنين ميزان بقاي کليه اول و دوم نيز در گيرندگان پيوند کليه مقايسه شد .
نتايج: درصد کليه هاي داراي کارکرد در پيوند اول در 12، 36 و 60 ماه پس از پيوند عبارت بوده است از 93%، 89% و 76% که اين نتايج به خوبي قابل مقايسه با نتايج حاصل شده در پيوند کليه دوم در مدت مشابه مي باشند (87%، 79% و68%). يافته هاي اين مطالعه نشان داد که سن و جنس گيرنده و نيز فاصله انجام پيوند کليه دوم از رد پيوند اول، تاثيري در پيش آگهي پيوند دوم ندارد. همچنين نفرکتومي کليه پيوندي اول که پس زده شده بوده است تاثيري در پيش آگهي پيوند کليه دوم نداشت .
شکست پيوند دوم کليه در بيماراني که کليه اول خود را به علت رد حاد از دست داده بودند بسيار شايع تر از بيماراني بود که پيوند اول را به علت رد مزمن از دست داده بودند (P<0.05).
نتيجه گيري: در اين مطالعه ارتباط واضحي بين مدت کارکرد کليه اول و همچنين ميزان PRA (ميزان پادتن واکنشي سرم با لنفسيت هاي تعداد افراد محدودي (حدود 10 نفر) که به شکل انتخابي انتخاب شده اند) و PPRA (بالاترين سطح سرمي) با پيش آگهي پيوند کليه دوم داشت (P<0.05).

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 999
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی