برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بهداشت محيط در اسلام

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در شريعت مقدس اسلام به مساله سلامتي و بهداشت توجه خاصي شده است هم بهداشت فردي، هم بهداشت عمومي و هم بهداشت محيط، در زمينه آيات متعددي در قرآن کريم آمده است و همچنين احاديث زيادي از پيامبر بزرگوار اسلام (ص) داريم که همگي حاکي از آن است که بهداشت از جمله بهداشت محيط در دين مبين اسلام جايگاه ويژه اي دارد. تا جاييکه نبي مکرم (ص) چنين مي فرمايد: فان اله تعالي بني الاسلام علي النظافه يعني خداوند اسلام را بر پايه پاکي و نظافت بنا نهاده است و از اميرالمومنين (ع) داريم که: الطهر نصف الايمان يعني طهارت نصف ايمان است. و از امام باقر(ع) روايت شده است که يکي از کارهايي که امام عصر (عج) در هنگام ظهور انجام مي دهد، از جريان فاضلابها و ناودانها به سوي کوچه و خيابان جلوگيري خواهد کرد. فاضلابي که ميدانيم محيط زيست را آلوده ميکند و عامل انتشار و انتقال بسياري از بيماريهاي خطرناک است و در ارتباط با بهداشت آب در قرآن کريم داريم که: افرايتم الماء الذي تشربون آيا آبي که هر روز از آن مي نوشيد بر اهميت آن متوجه ايد؟ و يا در ارتباط با نظافت محيط خانه و اطراف آن از امام رضا (ع) روايت شده است که اين بزرگوار مي فرمايد:
جارو کردن آستانه منزل سبب جلب روزي است و يا اميرالمومنين (ع) مي فرمايد: خاکروبه را پشت در جاي ندهيد زيرا آن خانه شيطان است و در ارتباط با آلوده نکردن محيط زيست و حفاظت از اين نعمت بزرگ الهي خداوند در مصحف شريف مي فرمايد: او شما از زمين آفريد و شما را براي آباداني زمين برگماشت. به هر حال همانطوريکه گفته شد در قرآن کريم و کتب روايي و فقهي ما مسلمانان از جمله کنز العمال، بحار الانوار، وسايل الشيعه، مکارم اخلاق، الادب النبوي و بسيار ديگر از اين نوع کتابها از ائمه معصومين (ع) فرمايشات زيادي در زمينه اهميت بهداشت و بهداشت محيط و رعايت موازين آن به يادگار مانده است که در اصل مقاله به برخي از آنها اشاره شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عامری، ا. (1386). بهداشت محیط در اسلام. طب و تزکیه, 16(4-3 (مسلسل 67-66)), 90-95. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=78699Vancouver : کپی

عامری احمد. بهداشت محیط در اسلام. طب و تزکیه. 1386 [cited 2021November30];16(4-3 (مسلسل 67-66)):90-95. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=78699IEEE : کپی

عامری، ا.، 1386. بهداشت محیط در اسلام. طب و تزکیه, [online] 16(4-3 (مسلسل 67-66)), pp.90-95. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=78699. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 3078 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی