برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر خشونت سطحي اباتمنت بر ميزان گير روکشهاي متکي بر ايمپلنت سمان شده با سمانهاي موقت مختلف

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشى پروتزهای ثابت دندانی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: استفاده از سمانهاي موقت براي سمان کردن پروتزهاي سمان شونده متکي بر ايمپلنت، مزيت قابليت دسترسي مجدد را داراست، اما هنوز هم گير بايد کافي باشد. هدف اين مطالعه مقايسه ميزان گير سمانهاي موقت به کار رفته براي سمان کردن روکش تک واحدي متکي بر ايمپلنت و بررسي رابطه آن با خشونت سطح اباتمنت مي باشد.
روش بررسي: نوع اين مطالعه تجربي يا مداخله اي (
Experimental or Interventional) بود. بيست اباتمنت تايتانيومي قابل تراش ايمپلنت ( Biohorizons) به طول هشت ميلي متر به آنالوگ ايمپلنت با تورک سي نيوتن سانتي متر متصل گرديدند. آنالوگ ها با استفاده از سرويور درون بلوک هاي تهيه شده از آکريل خود سخت شونده قرار داده شدند. بعد از ساخت روکش براي هر اباتمنت، سمانهاي موقت Tempbond،Dycal و Tempbond NE براي اتصال روکش به اباتمنت مربوطه به کار رفتند. تمام نمونه ها قبل از تست، در رطوبت 100% و دماي 37 درجه سانتي گراد به مدت 48 ساعت نگهداري شدند. روکشها با نيروي پانصد کيلوگرم با سرعت 0.5 سانتي متر در دقيقه با استفاده از Universal testing machine از روي اباتمنت ها کشيده شدند و استحکام کششي به نيوتن ثبت گرديد. سپس نمونه ها به دو گروه تقسيم شدند. ده اباتمنت با ذرات اکسيد آلومينيوم پنجاه ميکرون شن سايي شدند و سطح ده اباتمنت ديگر با استفاده از فرز الماسي با خشونت متوسط زبر گرديد. مجددا سمانهاي موقت مورد استفاده قرار گرفتند و سنجش استحکام کششي به روش مشابه صورت گرفت. داده ها با استفاده از آزمونهاي آماري paired t-Test و 2 Way ANOVA ارزيابي گرديدند.
يافته ها: استحکام کششي
Dycal، 26.01±3.53 بيشتر از Tempbond NE و Tempbond بود. آزمون 2 Way ANOVA نشان داد که ارتباط معني داري بين سمان موقت به کار رفته و وضعيت سطح اباتمنت وجود دارد. Tempbond NE و Tempbond در مواقعي که روي سطح سندبلاست شده يا سطح خشن شده با فرز الماسي مورد استفاده قرار گيرند، استحکام کششي بالاتري دارند. با وجود اين استحکام کششي Dycal تحت تاثير وضعيت سطح اباتمنت قرار نمي گيرد.
نتيجه گيري: تغيير سطح اباتمنت با سندبلاست کردن يا فرز الماسي باعث افزايش گير سمانهاي
Tempbond NE و Tempbond مي شود. اما در مورد Dycal، با تغيير سطح اباتمنت گيرروکش بهتر نمي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 78
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی