برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثر ضد دردي عصاره بابونه با مرفين در موش سوري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فارماکولوژی، دانشگاه شهید صدوقی یزد
 
چکیده: 

زمينه و هدف: در مورد داروهاي گياهي و کاربرد آنها از زمان قديم اطلاعات وسيعي در دسترس مي باشد و تحقيقات فراواني در مورد اثر ضد درد عصاره هاي گياهان انجام شده است. در مطالعه قبلي اثرات کاهش درد عصاره بابونه حاوي 2mg/kg اسانس در مقايسه با گروه کنترل در موش سفيد بزرگ آزمايشگاهي مورد بررسي قرار گرفت که اثر کاهش درد آن بارز بود. در اين پژوهش اثر کاهش درد عصاره بابونه با دوزهاي مختلف مرفين (ضد درد استاندارد شناخته شده) مورد مقايسه قرار گرفته است.
روش کار: اين مطالعه بصورت تجربي در دانشکده پزشکي شهيد صدوقي يزد بر روي تعداد 48 سرموش سوري که بصورت تصادفي به 8 گروه 6 تايي با وزن 30-25 گرم تقسيم شده بودند انجام گرديده است. در اين مطالعه اثر تزريق داخل صفاقي عصاره بابونه با مقدار
2mg/kg اسانس و با غلظت هاي 2, 1mg/kg و 0.5 مرفين بر کاهش درد با استفاده از دو روش سنجش درد مزمن (آزمون فرمالين به مدت يک ساعت) و درد حاد (آزمون پس کشيدن دم به مدت 2 ساعت و در فواصل زماني 15 دقيقه اي) مورد سنجش قرار گرفت.
يافته ها: يافته هاي اين پژوهش نشان داد که در آزمون فرمالين عصاره بابونه فاز دوم درد را کمتر از مرفين
1mg/kg کاهش ميدهد ولي اثر ضد دردي آن در اين مرحله بيش از مرفين 0.5mg/kg مي باشد عصاره بابونه توانست در آزمون پس کشيدن دم در فواصل زماني 90-30 دقيقه اثر ضد درد خود را اعمال کند که اين اثر مشابه اثر ضد دردي مرفين با غلظت هاي (0.5, 1 mg/kg) مي باشد (p>0.05).
نتيجه گيري: يافته هاي اين تحقيق نتايج بدست آمده از تحقيق قبلي را مبني بر اينکه عصاره بابونه داراي اثر ضد درد است را تاييد مي کند و مويد اين است در آزمون فرمالين اثر ضد دردي بابونه در حد فاصل بين اثر ضد دردي مرفين
0.5mg/kg و 1 قرار مي گيرد و در آزمون پس کشيدن دم اثر کاهش درد با مرفين 1mg/kg برابري مي کند. پيشنهاد مي شود بابونه به عنوان يک داروي کاهش دهنده درد در مطالعات گوناگون ديگر بيشتر مورد پژوهش قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 137
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی