4 SID.ir | بررسي اثر عصاره ريشه شيرين بيان بر ميزان قند خون در موش هاي ديابتي ناشي از تزريق استرپتوزوتوسين
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر عصاره ريشه شيرين بيان بر ميزان قند خون در موش هاي ديابتي ناشي از تزريق استرپتوزوتوسين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی جراحی داخلی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: شيرين بيان يك داروي گياهي است كه در طب سنتي خواص زيادي براي آن ذكر گرديده است. از آن جايي كه ريشه اين گياه بسيار شيرين مي باشد در صورتي كه قادر به كاهش قندخون باشد و يا حداقل افزايش ندهد مي تواند جهت درمان و يا تغذيه بيماران ديابتي مورد استفاده قرار گيرد. مطالعه حاضر جهت پاسخگويي به اين سوال که آيا شيرين بيان مي تواند تاثيري بر کاهش قند خون داشته باشد، انجام شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه تجربي بر روي 8 گروه مـوش بالغ نر با وزن 250-200 گرم انجام شده و 5 گروه از موش ها با تزريق 55 ميلي گرم بر كيلوگرم از داروي استرپتوزوسين ديابتي شدند و موش هايي كه قند خون آن ها بالاتر از 250 ميلي گرم بر دسي ليتر بود وارد مطالعه گرديدند. به 3 گروه از موش هاي ديابتي و سه گروه از موش هاي سالم روزانه 100، 200 و300 ميلي گرم بر كيلوگرم عصاره شيرين بيان با لوله دهاني حلقي به مدت 35 روز خورانده شد. به يك گروه از موش هاي ديابتي انسولين
NPH به ميزان 4 واحد تزريق شد و گروه ديگر نيز ديابتي بدون انجام درمان خاص، در نظر گرفته شد. قند خون موش ها در روزهاي صفر، هفت، چهارده، بيست و يك و سي و پنج اندازه گيري گرديد.
يافته ها: در اين بررسي مشاهده شد که دوز 100 ميلي گرم بر كيلوگرم ريشه شيرين بيان بر ميزان قند خون در روزهاي مختلف تاثيري نداشته ولي دوز 200 ميلي گرم بر كيلوگرم در روزهاي مختلف آزمايش (7،14،21،35) و دوز 300 ميلي گرم بر كيلوگرم در روز 7 و 35 باعث کاهش سطح قند خون به طور معني دار شده است.
نتيجه گيري: نتايج نشان داد که عصاره ريشه شيرين بيان قند خون را در موش هاي سالم تغيير نمي دهد ولي در موش هاي ديابتي قند خون را کاهش مي دهد و مي توان نتيجه گرفت که عصاره ريشه شيرين بيان احتمالا مي تواند به عنوان درمان و يا يک شيرين کننده براي بيماران ديابتي پس از کارآزمايي باليني بيشتر مورد استفاده قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1662
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی