برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر محافظتي عصاره زردچوبه (Curcuma longa) در مسموميت كبدي حاد ناشي از استامينوفن در موش آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی ‏بافت شناسی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
 
چکیده: 

زمينه و هدف: استامينوفن يك داروي متداول ضد درد و ضد تب است كه در دوزهاي بالا منجر به نكروز كبدي و كليوي در انسان و حيوان مي گردد. آسيب كبدي ناشي از استامينوفن وابسته به فعاليت آنزيم هاي سيتوكروم P-450 است و به صورت نكروز مركز لوبولي تظاهر پيدا مي كند. در تحقيق حاضر اثر محافظت كبدي عصاره زردچوبه مورد بررسي قرار گرفته است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي 56 سر موش نر با نژاد
NMRI به صورت تصادفي به 7 گروه تقسيم شدند. پس از يك شب گرسنگي، به گروه اول (C) سرم فيزيولوژي، به گروه دوم 1000 (B) ميلي گرم بر كيلوگرم عصاره زردچوبه و به گروه سوم700 (A)  ميلي گرم بر كيلوگرم استامينوفن به طور خوراكي داده شد. به گروه هاي آزمايش استامينوفن 700 ميلي گرم بر كيلوگرم و عصاره زردچوبه با مقادير 200، 400، 800 و 1000 ميلي گرم بر كيلوگرم به طور هم زمان داده شد. پس از 24 ساعت جهت انجام آزمايش هاي بيوشيميايي، نمونه خون از شريان ژوگولار گرفته شد و كبد براي بررسي هيستوپاتولوژيك در فرمالين 10% قرارداده شد.
يافته ها: سطح سرمي ترانس آمينازهاي كبدي (
ALT و AST) در گروه هاي دريافت كننده عصاره زردچوبه در مقايسه با گروه كنترل مثبت كاهش قابل ملاحظه اي داشته و اختلاف بين آن ها معني دار بود (p<0.05). از نظر مطالعات هيستوپاتولوژي، متناسب با افزايش ميزان دريافت زردچوبه، نكروز كبدي كاهش نشان داد.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج تحقيق حاضر، احتمال دارد كه عصاره زردچوبه در بهبود مسموميت حاد كبدي ناشي از استامينوفن نقش داشته باشد و توصيه مي شود پژوهش هاي بيشتري در اين زمينه در سطح مولكولي و فراساختاري انجام شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 124
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی