برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارتباط بين عوامل زمينه اي و محيطي بر روي علايم باليني يائسگي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بیمارستان قائم، مرکز تحقیقات سلامت زنان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: با توجه به افزايش اميد به زندگي در زنان، سپري کردن 1.3 عمر پس از يائسگي و وجود عوارض و مشکلات زياد اين دوران، براي بهبود کيفيت زندگي نياز به توجه بيشتري مي باشد. هدف از اين مطالعه بررسي ارتباط عوامل زمينه اي، محيطي و اجتماعي بر روي علايم باليني يائسگي مي باشد.
مواد و روشها: مطالعه به صورت مقطعي از ديماه 1383 تا مرداد 1384 بر روي 150 زن يائسه مراجعه کننده به کلينيک يائسگي بيمارستان قائم (عج) دانشگاه علوم پزشکي مشهد انجام شد. جمع آوري اطلاعات با استفاده از پرسشنامه اي مشتمل بر عوامل زمينه اي و محيطي و علايم باليني يائسگي با توجه به متغيرهاي مورد بررسي شامل سابقه فعاليت بدني، گرگرفتگي، علايم ادراري و تناسلي، مصرف دخانيات و سابقه هورمون درماني صورت گرفت.
يافته ها: طبق بررسي انجام شده ميزان تحصيلات، مصرف دخانيات، ميزان فعاليت بدني و سابقه مصرف هورمون جايگزيني بر روي علايم يائسگي تاثيرگذار است. با افزايش ميزان تحصيلات از شدت علايم يائسگي به ويژه گرگرفتگي کاسته مي شد
(p=0.014). با افزايش فعاليت بدني گرگرفتگي و علايم ادراري و تناسلي کمتر مي شد (به ترتيب (p=0.03, p=0.000. با مصرف دخانيات ميزان گرگرفتگي بيشتر مي شد (p=0.05). سابقه قبلي مصرف هورمون جايگزيني باعث افزايش مقاربت دردناک مي گشت. ولي با گرگرفتگي و علايم ادراري ارتباطي نداشت. شاخص توده بدني، وضعيت تاهل، شغل، بيماريهاي طبي، سابقه مصرف قرصهاي ضدبارداري خوراکي، تعداد زايمان ها و سن شروع يائسگي بر روي علايم باليني آن تاثيري نداشت.
نتيجه گيري: با اصلاح شيوه زندگي و ايجاد وضعيت سلامتي مناسب در سنين قبل و بعد از يائسگي در زنان مي توان علايم باليني يائسگي را کاهش داد و شرايط و کيفيت بهتري در زندگي بعد از يائسگي ايجاد نمايد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 200
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی