برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر Rest splint دربهبود التهاب مفاصل دست بيماران آرتريت روماتوئيد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شاهد، بیمارستان شهید مصطفی خمینی، گروه روماتولوژی
 
چکیده: 

سابقه وهدف: بيماري آرتريت روماتوئيد يك بيماري مفصلي التهابي مزمن و شايع مي باشد كه باعث التهاب و تورم و گاها تغيير شكل و آنكليوز در مفاصل مي شود. استراحت موضعي با splint به منظور كاهش التهاب حاد و تورم و درد مفاصل اين بيماران به كار مي رود. هدف مطالعه بررسي اثر Rest splint دركاهش التهاب در مفاصل دست ومچ دست بيماران آرتريت روماتوئيد مراجعه كننده به بيمارستان مصطفي خميني بوده است. همچنين در اين مطالعه اثر Rest splint در كاهش درد، مدت خشكي صبحگاهي، تعداد مفاصل درگير، كاهش تورم مفاصل، كاهش تندرنس مفاصل، دامنه حركتي مفاصل دست وحجم دست و قدرت گرفتن دست بررسي شده است.
مواد و روشها: در50 بيمار مبتلا به آرتريت روماتوئيد برحسب اتفاق به يكي از دست هاي آنان
Rest splint تجويز شد كه به مدت يك ماه استفاده كردند و ميزان درد، مدت خشكي صبحگاهي، ترم و تندرنس و محدوديت حركتي مفاصل مچ و دست، حجم دست و قدرت گرفتن دست قبل و بعد از مطالعه بررسي شد.
يافته ها: استفاده از
Rest splint باعث كاهش درد (p=0.002) كاهش خشكي صبحگاهي، (p=0.01) بهبودي تورم (p=0.0003) و تندرنس (p=0.004) و دامنه حركتي مفاصل مچ دست (p=0.0005) در دست با splint شد. در حالي كه در ارزيابي نهايي دست با و بدون splint بهبودي فقط در تورم، (p=0.004)، تندرنس (p=%3) و دامنه حركتي (p=%4) ديده شد و در ميزان درد و خشكي صبحگاهي و در تعداد مفاصل گرفتار و ميزان فلكسيون مفاصل MCP و PIP و حجم دست و قدرت گرفتن دست بهبودي ديده نشده است.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج فوق استفاده بيشتر از اين
splint در درمان بيماران دچار آرتريت روماتوئيد توصيه مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 88
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی