برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثرات اينوتروپيک و کرونوتروپيک عصاره آبي الکلي کلپوره بر قلب ايزوله خوکچه هندي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، میدان آزادی، دانشگاه علوم پزشکی، گروه فیزیولوژی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: کلپوره گياه دارويي است که اثرات ضد ديابت، ضد چربي خون، ضد ميکروبي و کاهش دهنده فشار خون آن گزارش شده است، هدف از اين تحقيق، بررسي اثرات اينوتروپيک و کرونوتروپيک عصاره آبي- الکلي کلپوره بر قلب ايزوله خوکچه هندي مي باشد.
مواد و روشها: اين مطالعه تجربي بر روي 24 خوکچه هندي نژاد
Dunkin Hartly (450-350 گرم) صورت گرفته است. حيوانات بطور تصادفي به سه گروه 8 تايي، گروه اول (کربس کلسيم دار)، گروه دوم (کربس بدون کلسيم) و گروه سوم (کربس محتوي ديلتيازم) تقسيم شدند. در هر گروه، قلب پس از کانول گذاري آئورت جدا شده و به دستگاه لانگندروف با فشار ثابت متصل شد. قلب با غلظتهاي مختلف عصاره آبي- الکلي کلپوره به مدت 1 دقيقه پرفيوژن گرديده و قدرت انقباضي و ضربان قلب ثبت کامپيوتري شدند.
يافته ها: عصاره کلپوره در هر سه گروه مورد آزمايش توانست بطور معني داري قدرت انقباض و ضربان قلب را افزايش دهد که اين اثر وابسته به غلظت نبود. مقايسه بين گروهها نشان داد که بين گروه اول با سوم و نيز بين گروه دوم با سوم از جهت تاثير عصاره بر قدرت انقباض و ضربان قلب اختلاف معني داري وجود دارد.
نتيجه گيري: عصاره آبي الکلي کلپوره اثر اينوتروپيک و کرونوتروپيک مثبت بر قلب ايزوله خوکچه هندي داشته که احتمالا از طريق اثر آگونيستي بر کانالهاي کلسيمي نوع
L صورت گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 323
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی