برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

فراواني ديس ليپيدمي و عوامل همراه آن در حاملين بي علامت ويروس هپاتيت B مراجعه کننده به سازمان انتقال خون تهران؛ سالهاي 1375 تا 1382

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، میدان ونک، خیابان ملاصدرا، بیمارستان بقیه اله، یال C، طبقه 11، واحد تحقیقات بالینی دانشگاه
 
چکیده: 

سابقه و هدف: اگر چه مطالعات فراواني به نقش ديس ليپيدمي در مبتلايان به هپاتيت مزمن ويروسي C اشاره کرده اند، مطالعات محدودي در اين زمينه در حاملين ويروس هپاتيت B انجام شده است. مطالعه حاضر با اهداف تعيين شيوع ديس ليپيدمي و عوامل همراه آن در حاملين بي علامت ويروس هپاتيت B مراجعه کننده به سازمان انتقال خون تهران در سالهاي 1375 تا 1382 انجام شد.
روش کار: در مطالعه متکي بر داده هاي موجود داده هاي پرونده مربوط به 1030 حامل بي علامت ويروس
HBV از بين مراجعين به سازمان انتقال خون ايران در سال هاي 1382-1375 مورد بررسي قرار گرفتند. داده هاي استخراج شده شامل خصوصيات دموگرافيک، تاريخچه سلامتي و عوامل خطرزاي بيماريهاي منتقله از راه خون و سطوح ليپيد بود. هيپرکلسترولمي (کلسترول کل سرم بالاتر از 200 ميلي گرم بر دسي ليتر)، هيپرتري گليسريدمي (تري گليسريد بالاتر از 150 ميلي گرم بر دسي ليتر)، «هر نوع ديس ليپيدمي» و «ديس ليپيدمي توام» تعريف گرديد.
يافته ها: فراواني هيپرکلسترولمي و هيپرتري گليسريدمي، ديس ليپيدمي توام و هر نوع ديس ليپيدمي به ترتيب برابر
%34.8، %32.9، %14.8 و %52.9 بدست آمد. سن، وضعيت تاهل و سابقه ابتلا به ديابت با فراواني هيپرکلسترولمي و هيپرتري گليسريدمي همبستگي آماري معني داري را نشان دادند. فراواني هيپرتري گليسريدمي در مردان و زنان به ترتيب %35.1 و %25.6 بود که اختلاف آماري معني داري را نشان داد (P=0.007). فراواني هيپرتري گليسريدمي و همچنين هرگونه ديس ليپيدمي در متولدين پايتخت در مقايسه با متولدين شهرستان ها اختلاف معني داري را نشان داد.
نتيجه گيري: شيوع ديس ليپيدمي در حاملين بي علامت
HBV در مقايسه با جمعيت عمومي ايران تا حدودي بيشتر به نظر مي رسد. الگوي ابتلا به ديس ليپيدمي در اين جمعيت با جمعيت عمومي تا حدود زيادي مشابه است. اجراي مطالعات آتي با هدف مقايسه وضعيت ليپيدهاي خون در حاملين بدون علامت و جمعيت عمومي و همچنين بررسي تاثير ليپيد خون بر پيامد ابتلا به هپاتيت B توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 176
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی