برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اختلال ميلوپروليفراتيو مزمن در يک قلاده گربه ايراني چهار ساله

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

يک قلاده گربه چهار ساله نر در بيمارستان دانشکده دامپزشکي دانشگاه تهران تحت معاينه باليني قرار گرفت. اين حيوان به طور شديد بي حال، بي اشتها و دهيدراته بود. مخاط دهان، لثه و ملتحمه چشم بي رنگ و کمي زرد رنگ بود. حيوان به سختي نفس مي کشيد. به گفته صاحب دام دو روز اخير اسهال و استفراغ هم داشت.
در خون محيطي پروليفراسيون رده ميلوييدي از مرحله ميلوسيت به بعد بسيار شديد و انحراف به چپ نوتروفيلي نشان مي داد. تعداد باند ائوزينوفيلي و بازوفيلي، همچنين متاميلوسيت و ميلوسيت ائوزينوفيلي و بازوفيلي نسبتا زياد بود. همچنين پروليفراسيون رده اريتروييدي نيز بسيار شديد بود به طوري که 46 درصد گلبول قرمز هسته دار
(NRBC) و سلول هاي رده هاي مختلف اريتروييدي در گستره خون محيطي مشاهده مي شد. بيشتري گلبول هاي قرمز آگلوتينه شده و رولو تشکيل داده بودند. هماتوکريت در حداقل طبيعي و حدود 33 درصد بود. اما آثار کم خوني مانند وجود هاول جولي، هينز بادي و پلي کروماژي در گلبول هاي قرمز مشاهده مي شد. تعداد پلاکت ها کاهش يافته و تجمع شديد پلاکت ها همراه با پلاکت هاي غول آسا و بسيار بزرگ و آنيزوسيتوز شديد نيز در پلاکت ها مشاهده مي شد. آزمايش بيوشيميايي خون افزايش پروتئين تام (TP=7.9 g/dl) و آنزيم هاي کبدي ALT و AST به ترتيب 375 و 190 واحد بين المللي را نشان مي داد. افزايش پروتئين تام و طبيعي بودن تقريبي هماتوکريت با وجود نشانه هاي کم خوني مي تواند علت دهيدراتاسيون بدن حيوان باشد. افزايش آنزيم هاي کبدي نشانه اختلال فعاليت کبدي و التهاب اين عضو است. در راديوگرافي ريه ها ملتهب، کبد متورم و بزرگتر از اندازه طبيعي و هپاتومگالي ديده مي شد. روده ها ملتهب و انباشته بودند. با مشاهده نشانه هاي فوق و عدم پاسخ بيمار به درمان هاي سيستميک انجام شده؛ يک اختلال ميلوپروليفراتيو مزمن با غالبيت اريترولوکمي در اين گربه تشخيص داده شد که با درگيري دستگاه گوارش، اسهال و استفراغ و اختلال تنفسي به دليل نفوذ و انتشار سلولي به درون ريه و بافت هاي سيستم منوسيتي- ماکروفاژي، منجر به مرگ حيوان، چند روز پس از مراجعه به بيمارستان شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 375
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی