برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1386 , دوره  17 , شماره  65 ; از صفحه 144 تا صفحه 169 .
 
عنوان مقاله: 

نگرشي نوين بر سازند نيزار بر اساس يافته هاي جديد فسيلي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

حوضه کپه داغ همزمان و پس از برخورد صفحه توران به صفحه ايران پيش از کارنين پسين (در حدود 225 ميليون سال پيش) تشکيل شده است. اين حوضه در شمال خاور ايران و در راستاي WNW تا ESE قرار گرفته است. سازند نيزار در خاور و شمال خاور اين حوضه گسترش يافته و از مجموعه اي از سنگهاي سيليسي- آواري، شيلهاي ماسه اي همراه با لايه هايي از سنگ آهکهاي ماسه اي تشکيل شده است.
به منظور شناخت دقيق چينه شناسي، ميکروفسيلها، ريز رخساره ها و محيط رسوبي سازند نيزار، سه برش چينه شناسي انتخاب، اندازه گيري و به دقت از آنها نمونه برداري شده است. اين برشهاي چينه شناسي از خاور به باختر عبارتند از 1) برش تنگ نيزار 2) برش تنگ چهچهه 3) برش جليل آباد- كلات نادري.
در مطالعات پيشين، مرز زيرين و بالايي سازند نيزار با سازندهاي آب تلخ و کلات به ترتيب به صورت هم شيب و انتقالي گزارش شده است (افشار حرب،1373). اما بر اساس تحقيقات جديد، مرز زيرين سازند نيزار با سازند آب تلخ در برشهاي 1 و2 به صورت ناپيوستگي فرسايشي و در برش شماره 3 به صورت هم شيب و انتقالي است. مرز بالايي سازند نيزار با سازند کلات در هر سه برش مذکور به صورت يک ناپيوستگي فرسايشي همراه با يک لايه ديرينه خاک
Paleosoil)) در بين آن دو است.
بر اساس مطالعات سنگ شناسي و ريز ديرينه شناسي، دو نوع رخساره سيليسي- آواري و کربناتي تعيين شده است. با بررسي اين ريز رخساره ها به نظر مي رسد که بخشهاي سيليسي- آواري (ماسه سنگ و شيل) سازند نيزار در يک محيط جزاير سدي- لاگوني و قسمتهاي آهکي آن در يک سكوي کربناتي کم ژرفا (از نوع رمپ) بر جاي گذاشته شده اند.
در بيشتر گزارشها و مقالات منتشر شده، سازند نيزار به عنوان يک سازند کم فسيل گزارش شده که هيچ گونه فسيل شاخصي نداشته و تنها بر اساس جايگاه چينه شناسي سن آن را تعيين مي کردند، اما با بررسيهاي به عمل آمده در اين تحقيق، براي نخستين بار علاوه بر شناسايي41 جنس و30 گونه، فسيلهاي شاخصي مانند:
Orbitoides tissoti, Siderolites calcitrapoides, Abathomphalus mayaroensis, Pseudosiderolites vidali,Lepidorbitoides sp., Orbitoides apiculata شناسايي شده که همگي گوياي سن ماستريشتين و بويژه ماستريشتين پسين هستند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

وحیدی نیا، م.، و صادقی، ع.، و شمیرانی، ا.، و آریایی، ع.، و آدابی، م. (1386). نگرشی نوین بر سازند نیزار بر اساس یافته های جدید فسیلی. علوم زمین, 17(65), 144-169. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=77175Vancouver : کپی

وحیدی نیا محمد، صادقی عباس، شمیرانی احمد، آریایی علی اصغر، آدابی محمدحسین. نگرشی نوین بر سازند نیزار بر اساس یافته های جدید فسیلی. علوم زمین. 1386 [cited 2021July29];17(65):144-169. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=77175IEEE : کپی

وحیدی نیا، م.، صادقی، ع.، شمیرانی، ا.، آریایی، ع.، آدابی، م.، 1386. نگرشی نوین بر سازند نیزار بر اساس یافته های جدید فسیلی. علوم زمین, [online] 17(65), pp.144-169. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=77175. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 95 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی