برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1387 , دوره  43 , شماره  82 ; از صفحه 163 تا صفحه 185 .
 
عنوان مقاله: 

تحليل فضايي توسعه شهري در ايران (رشد اندازه شهرها)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

بيشتر كشورهاي جهان با گسترش پديده شهرنشيني مواجه اند. در طول زمان، تغيير شيوه هاي توليد و بهبود فناوري سبب مهاجرت مردم از روستاها به شهرها شده است. شهرهاي موجود بزرگ تر شده و شهرهاي جديدي نيز شكل گرفته اند. در ادبيات اقتصاد شهري، اين پديده با عنوان توسعه شهري مورد بررسي قرار مي گيرد. شهرها به دليل صرفه جويي هاي ناشي از مقياس در توليد و مصرف، شكل مي گيرند. در هر سيستم شهري، شهرهايي با اندازه هاي مختلف وجود دارند، كه محصولات متفاوتي توليد مي كنند.
عوامل متفاوتي بر توسعه شهري موثرند و نحوه گسترش آن را تحت تاثير قرار مي دهند كه از جمله مهم ترين آن ها مي توان به عوامل اقتصادي اشاره كرد. اين مطالعه به بررسي عوامل موثر بر توسعه شهري، در قالب رشد اندازه شهرها، از طريق مدل هندرسن مي پردازد. مدل توسعه شهري هندرسن، از طريق تکنيک هاي اقتصادسنجي مرسوم و فضايي براي سيستم شهري ايران در دوره 75-1345، آزمون مي شود. استفاده از تکنيک هاي اقتصادسنجي فضايي، اثرات مجاورت و همسايگي در کنار ساير عوامل در مدل وارد مي شود.
نتايج مطالعه نشان مي دهد که عوامل مطرح شده در مدل هندرسن، بر رشد اندازه شهرهاي ايران موثر بوده و اثرات مجاورت نيز نقش معني دار و قابل توجهي بر رشد اندازه شهرهاي کشور داشته اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 222
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی