برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1386 , دوره  15 , شماره  3 ; از صفحه 68 تا صفحه 73 .
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي سميت سلولي سيس پلاتين، اکسيد آرسنيک و استامينوفن روي خطوط سلولي سرطاني و نرمال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه سم شناسی فارماکولوژی، مرکز تحقیقات علوم دارویی، دانشکده داروسازی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران
 
چکیده: 

مقدمه: کشت سلولي، در واقع رشد سلولهاي جدا شده از بافت اصلي بوده که سلولها در داخل ظرف کشت در يک محيط مايع افشانده و سپس اين سلولها به هم چسبيده و تکثير مي يابند. امروزه از کشت سلولي جهت سنجش سميت سلولي و مکانيسم هاي آن، اثرات ترکيبات مختلف بر روي اندامک هاي هدف داخل سلولي و همچنين بررسي شيوه هاي جديد درمان، استفاده مي شود.
روش بررسي: جهت ارزيابي سميت سلولي ما از روش کلني زايي که در عين ساده بودن دقيق مي باشد و ميزان مرگ و مير سلول را بعد از يک زمان مشخص مواجه با ترکيبات را نشان مي دهد استفاده نموديم. لذا ما ميزان
IC50 را در خطوط سلولي سرطاني (HepG2, A549, SKOV3) و نرمال CHO, HGFI)، (LLCK1 بعد از مواجهه با سه ترکيب شيميايي سيس پلاتين، استامينوفن و آرسنيک ارزيابي کرديم.
نتايج: يافته ها نشان مي دهد که در خصوص داروي استامينوفن در بين خطوط سلولي سرطاني
HepG2 با IC50 برابر با 18.6±1.29 و در خطوط سلولي نرمال CHO با IC50 برابر با 16.7±1.06 بالاترين مقاومت و کمترين حساسيت را داشته است. ولي در خصوص سيس پلاتين در سلولهاي سرطاني HepG2 با IC50 برابر با 0.87±0.07 و در سلولهاي نرمال HGFI با IC50 برابر با 1.6±0.21 کمترين مقاومت و بيشترين حساسيت را دارا مي باشند، ولي در خصوص آرسنيک در خطوط سلول سرطاني A549 با IC50 برابر با 4.59±0.29 و در خطوط سلولي نرمال LLCPKI با IC50 برابر با 1±0.37 کمترين مقاومت و بيشترين حساسيت را دارا مي باشند.
نتيجه گيري: نظر به IC50 محاسبه شده مشخص مي شود که حساسيت خطوط سلولي مختلف نسبت به سه داروي مورد ارزيابي متفاوت مي باشد (p<0.05). در کل مقاومت سلولهاي سرطاني کمتر از سلولهاي نرمال مي باشد لذا اين موضوع اهميت مکانيسم هاي دفاعي سلولي در مقابل ترکيبات مختلف مثل گلوتاتيون را نشان مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 133
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی