برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1385 , دوره  1 , شماره  1 ; از صفحه 34 تا صفحه 45 .
 
عنوان مقاله: 

«بررسي تاثير برنامه آموزش بهداشت تغذيه بر کارکنان آسايشگاه کهريزک شهر تهران در ارتقا سلامت تغذيه اي سالمندان مقيم آن آسايشگاه»

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

زمينه تحقيق: سالمندي به عنون دوره اي از زندگي تلقي مي گردد که با تغييراتي در متابوليسم و سوخت و ساز بدن همراه مي باشد. اين تغييرات سالمندان را مستعد بروز سوء تغذيه مي نمايد، چنانچه طي بررسي ها 3-13% از سالمندان جامعه مبتلا به سوء تغذيه مي باشند و اين ميزان در سالمندان ساکن آسايشگاه بين 30-60% مي باشد. در اين مطالعه تاثير آموزش به کارکنان پزشکي- بهداشتي و مراقبان سالمندان بر وضعيت تغذيه اي سالمندان مقيم آسايشگاه کهريزک شهر تهران در مدت چهار مورد ارزيابي قرار گرفت.
مواد و روش ها: 192 نفر سالمند از سالمندان علاقمند به ورود به مطالعه (50 مرد و 142 زن) ساکن در آسايشگاه خيريه کهريزک که 65 سال و بيشتر سن داشتند و به بيماري هاي کبدي و کليوي پيشرفته مبتلا نبودند و سابقه عمل جراحي در يک ماه قبل از شروع مطالعه را نداشتند، به طور تصادفي انتخاب و مورد بررسي قرار گرفتند. در اين افراد آزمايشات هموگلوبين، هماتوکريت، ليپوپروتيين کم تراکم سرم، ليپوپروتيين پرتراکم سرم، قند خون ناشتا و
C.R.P قبل و پس از مداخله اندازه گيري گرديد. همچنين ابزارهاي بررسي وضعيت تغذيه MNA، بررسي وضعيت مختصر شناختي MMSE، بررسي وضعيت ADL و بررسي خطر زخم بستر Norton توسط کارشناسان تغذيه ارزيابي گرديد. سپس تمام کارکنان و مراقبان پزشکي- بهداشتي آسايشگاه کهريزک به مدت سه روز در يک کارگاه آموزشي تحت آموزش قرار گرفتند و پس از گذشت چهار ماه مجددا تمام آزمايشات پاراکلينيکي و تست هاي باليني فوق انجام گرديد. بعد از ورود اطلاعات، تجزيه و تحليل آماري با نرم افزار آماري SPSS انجام گرفت.
يافته هاي تحقيق: بطور کلي بر اساس يافته هاي حاصل از اين تحقيق و بر اساس ابزار بررسي
MNA، 35.9% از سالمندان قبل از آموزش دچار سوء تغذيه بسيار شديده بوده اند که اين ميزان پس از آموزش به 18.3% کاهش يافته است. پس از آموزش ميانگين آلبومين از 3.98 به 4.11، هموگلوبين از 12.7 به 13.03%، هماتوکريت از 37.86 به 38.8 و LDL از 135.13 به 146.25 و F.B.S از 81.92 به 95.8 افزايش يافت و اختلاف معني دار بود. ميانگين HDL از 43.84 به 42.85 رسيد و اختلاف معني دار نبود. وضعيت تغذيه با سن، اختلال در دهان، اختلال در بلع، مصرف داروهاي مورد نظر، وضعيت شناختي افراد، وضعيت امتياز ADL افراد در غذاخوردن و امتياز نورتون، رابطه معني دار داشت.
نتيجه گيري: بر اساس يافته هاي حاصل از پژوهش مي توان نتيجه گرفت که آزمايش در بهبود شاخص هاي تغذيه اي از جمله آلبومين، هموگلوبين و هماتوکريت موثر بوده و در کاهش تعداد افراد با سوء تغذيه شديد و متوسط نيز موثر بوده است. پيشنهاد مي گردد، برنامه هاي آموزشي تغذيه بصورت مستمر و همراه با مداخله در رژيم غذايي افراد، ارايه گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

قاسمی، س.، و شریفی، ف.، و مقصودنیا، ش.، و تیموری، ف. (1385). «بررسی تاثیر برنامه آموزش بهداشت تغذیه بر کارکنان آسایشگاه کهریزک شهر تهران در ارتقا سلامت تغذیه ای سالمندان مقیم آن آسایشگاه». سالمند, 1(1), 34-45. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=76650Vancouver : کپی

قاسمی سیما، شریفی فرشاد، مقصودنیا شهربانو، تیموری فریبا. «بررسی تاثیر برنامه آموزش بهداشت تغذیه بر کارکنان آسایشگاه کهریزک شهر تهران در ارتقا سلامت تغذیه ای سالمندان مقیم آن آسایشگاه». سالمند. 1385 [cited 2021August03];1(1):34-45. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=76650IEEE : کپی

قاسمی، س.، شریفی، ف.، مقصودنیا، ش.، تیموری، ف.، 1385. «بررسی تاثیر برنامه آموزش بهداشت تغذیه بر کارکنان آسایشگاه کهریزک شهر تهران در ارتقا سلامت تغذیه ای سالمندان مقیم آن آسایشگاه». سالمند, [online] 1(1), pp.34-45. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=76650. 

 
بازدید یکساله 188 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی