برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1385 , دوره  2 , شماره  4 ; از صفحه 47 تا صفحه 52 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ثاثير داروهاي ميدازولام خوراکي و کتامين خوراکي در ترکيب با گاز نيتروس اکسيد در آرام بخشي کودکان در طول درمان و کار دندان پزشکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی دهان و فک و صورت، مرکز تحقیقات علوم دندان پزشکی ترابی نژاد، دانشکده دندان پزشکی اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: کاربرد روش خوراكي براي آرام بخشي کودکان در زمان مراجعه به دندان پزشکي به دليل آسان بودن و پذيرش خوب از طرف كودكان روشي مناسب است مناسب است. براي ايجاد حالت آرام بخشي بيشتر در کودکان مي توان از روش هاي آرام بخشي ترکيبي استفاده کرد. گاز نيتروس اکسيد در ترکيب با بقيه روش ها استفاده مي شود. در اين مطالعه تاثير دو رژيم تركيبي آرام بخشي ميدازولام و کتامين خوراکي همراه با نيتروس اکسيد استنشاقي در کنترل حرکات کودکان هنگام کار در کلينيک دندان پزشکي بررسي شد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه 60 كودك 7-3 ساله غير وابسته به همكار به طور تصادفي به دو گروه مساوي تقسيم شدند. به گروه اول ميدازولام ۰.۵mg/kg  و به گروه دوم كتامين 6mg/kg خورانده شد. پس از 15 دقيقه از ترکيب N2O-O2 و دارو با غلظت هر يک 50 درصد به کودکان داده شد. در حين تزريق و كار ميزان گريه، هوشياري، حركت و رفتار كلي کودکان براساس مقياس درجه بندي Houpt مورد ارزيابي قرار گرفت. سپس اطلاعات به دست آمده با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون هاي Chi-Squre و Mann-Whitney تجزيه و تحليل شدند.
نتايج: اين ترکيب آرام بخشي، در بيش از 90 درصد بيماران موثر بود و از لحاظ آماري تفاوت معني داري بين دو گروه نبود. در گروه ميدازولام هوشياري حين كار نسبت به كتامين بيشتر بود. همچنين دوره ريكاوري در گروه ميدازولام كوتاه تر از كتامين بود.
نتيجه گيري: نتايج به دست آمده بيانگر آن است که دو داروي ميدازولام و كتامين خوراكي در ترکيب با نيتروس اکسيد، براي در ايجاد آرام بخشي و كنترل حركات كودكان هنگام اقدامات دندان پزشكي تاثير مثبتي دارند. با توجه به سادگي استفاده و عوارض کم داروها، مي توان براي کنترل رفتار کودکان در هنگام کار دندان پزشکي از اين روش ها استفاده کرد. 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 133
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی