برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1387 , دوره  15 , شماره  2 ; از صفحه 138 تا صفحه 146 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير نوع پست بر توزيع تنش در دندان پره مولر دوم فك پايين به روش اجزا محدود

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش پروتز، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 
چکیده: 

مقدمه: دندان هايي كه به شدت تخريب شده و تحت درمان ريشه قرار گرفته اند نياز به پست و كور براي گير رستوريشن دارند. ماده اي كه معمولا براي ساخت كور در دندان هاي خلفي بدون پالپ استفاده مي شود به دليل استحكام بالا و هزينه كم آمالگام مي باشد كه با و يا بدون پين استفاده مي شود. هدف از اين تحقيق بررسي تاثير نوع پست بر توزيع تنش در دندان پره مولر دوم پايين با تحليل به روش اجزا محدود مي باشد.
روش: اين تحقيق به روش اجزا محدود که روشي خيلي قوي و عمومي براي آناليز تنش ها مي باشد انجام شد. در اين تحقيق توزيع تنش در کور آمالگامي با و يا بدون پين بررسي شد. مدل دندان پره مولر فك پايين ابتدا با پين آمالگام و بعد با پست آمالگام ساخته شد و پس از بارگذاري با زاويه 45 درجه توزيع تنش در مدل ها آناليز شد.
يافته ها : حداكثر تنش در پين آمالگام بيشتر از پست آمالگام بود و ناحيه حداكثر تنش در پين آمالگام در محل اتصال پين و آمالگام مشاهده شد در صورتي که در پست آمالگام در مارژين كور در سمتي كه نيرو وارد شده بود قرار داشت. حداقل تنش در هر دو مدل در مارژين و در خلاف نيروي وارد شده بود كه در پين آمالگام بيشتر از پست آمالگام بود.
نتيجه گيري: از آن جايي كه تنش در پين آمالگام بيشتر از پست آمالگام بود بنابر اين مي توان گفت استحكام پست آمالگام بيشتر از پين آمالگام مي باشد و با توجه به اين كه کراون استحکام شكست پست و كور را افزايش مي دهد توصيه مي شود بررسي توزيع تنش در كور با کراون نيز انجام شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 89
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی